BitTorrent’ten bağımsız müzik platformu

BitTorrent, bağımsız sanatçıların ürettiği içerikleri paylaşıp para kazanabileceği, reklam destekli müzik platformu BitTorrent Now'ı tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BitTorrent bir süredir bulut hizmetlerini genişletmek için çalışıyordu. Dosya depolama ve paylaşım uygulaması Sync ve çok kanallı video yayın platformu Live bu çalışmaların birer ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz hafta yayınlanan BitTorrent Now ise şirketin en son ürünü. Bittorent Now, müzik dinlemek ve video izlemek için kullanılacak reklam destekli bir platform. Bu platformun öncelikli amacı tüm sanatçıları kendi çatısı altında toplamak değil. İçerik üreticileri, kendi içeriklerini dağıtmak ve para kazanmak için bu platforma kayıt yaptırabilecek.

Şirket son birkaç yıldır, kendi sistemi üzerinden sanatçıların müzik ve filmlerini dağıtmasına yardımcı oluyordu. 2014 yılında tanıtılan ödeme seçeneği sayesinde Radiohead’in solisti Thom Yorke bazı şarkıları sistem üzerinden ücretsiz olarak dağıtırken bazılarını da ödeme yapan kullanıcılara özel olarak paylaşmıştı.

Bağımsız sanatçılara odaklanacak

BitTorrent Now bağımsız sanatçıları keşfetmek ve müzikleri birden fazla cihazda dinleyebilmek için oldukça kullanışlı olacak. Ancak içerik öncesinde bazı reklamlara katlanmanız gerekecek. Dilerseniz, beğendiğiniz albümleri ya da videoları satın alıp reklam olmadan oynatabileceksiniz. BitTorrent Now şimdilik web üzerinden ya da Android uygulaması ile kullanılabiliyor. iOS ve Apple TV versiyonlarının da geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

BitTorrent bu platform üzerinde yeteri kadar sanatçı toplayabilecek mi ve bu sistemi uzun süre sürdürebilecek mi bunları görmek ilginç olacak. Şirket içeriklerin seçilmesi için bir ekibin çalıştığını belirtiyor. İçerikler öncesinde yayınlanan reklam ücretlerinden sanatçılar yüzde 70 pay alacak. İçerik satışlarında ise sanatçıların payı yüzde 90 olacak.

Şirketin bu sistemi yürütebilmek için gerekli teknolojisi bulunuyor. Zor olan kısım ise kaliteli içeriği bünyesinde barındıran ve yeterince kullanıcı çeken bir marka yaratıp, kullanıcıların tekrar tekrar bu platforma gelmesini sağlamak.

 

BitTorrent bulut hizmetlerini geliştirme çabaları kapsamında daha önce yayınladığı Sync ve Live uygulamalarının ardından geçtiğimiz hafta BitTorrent Now'ı yayınladı. BitTorrent Now, bağımsız içerik üreticilerin müziklerini ve videolarını paylaşabildiği bir platform. Reklam destekli platform üzerinde içerik üreticileri yayınlanan reklamların gelirlerinden pay alacak. Ayrıca kullanıcılar beğendikleri içerikleri reklamsız oynatabilmek için satın alabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği