Bittorrent Tron’a satıldı

Blok zinciri girişimi Tron, dosya paylaşım serisi BitTorrent’i satın aldı. BitTorrent’in şimdilik çalışmalarına aynı şekilde devam etmesi bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Blok zinciri girişimi Tron, dosya paylaşım serisi BitTorrent’i satın aldığını açıkladı. İki taraftan da bu satışın bedeli hakkında bir bilgi verilmedi ancak TechCrunch ödenen miktarın 126 milyon Dolar civarında olduğunu söylüyor. Bittorrent çalışanları artık Tron’un San Francisco ofisinde görev alacak.

Tron’un kurucusu Justin Sun bu anlaşmayla birlikte şirketinin dünyadaki en büyük merkezi olmayan internet ekosistemi haline geldiğini belirtiyor. BitTorrent geçtiğimiz ay yapılan bir açıklamada sağladığı servislerin ve ödeme yöntemlerinin değişmeyeceğini açıklamıştı. Ayrıca kripto para madenciliğine izin verme planlarının da bulunmadığını belirtmişti. Tron’un bu konuda ne gibi bir planı olduğu ise henüz bilinmiyor.

Paralı olmayacak

Net olan tek bir şey var: BitTorrent ve uTorrent istemcileri ortadan kalkmıyor. 100 milyonun üzerindeki aktif kullanıcıdan da temel hizmet için yakın zamanda herhangi bir ödeme talep edilmeyecek. BitTorrent’in geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu reklam destekli video ve müzik servisi BitTorrent Now gibi uygulamaların da kullanılmaya devam edeceği düşünülüyor. Ancak gelecekte başka BitTorrent ürünü olacak mı yoksa Tron mevcut servisleri koruyup kendi ürünlerini mi destekleyecek bunu şimdiden bilmek mümkün değil.

Bu satın alma ile birlikte BitTorrent’in çalkantılı tarihinde de bir bölüm kapanmış oldu. Merkezi olmayan internet anlayışıyla çalışsa da şirketin yine de bir işletme gibi yönetilmesi gerekiyordu. BitTorrent’in köşeyi dönmek için yaptığı uygulama ve servis girişimleri pek işe yaramadı. Durum o kadar karmaşık hale geldi ki 2008’den bu yana hiç para kazanamayan şirket birkaç yıl önce eş başkanlarını görevden almıştı.

Kaynak: Engadget

Blok zinciri girişimi Tron, dosya paylaşım serisi BitTorrent’i satın aldığını açıkladı. Tron’un kurucusu Justin Sun bu anlaşmayla birlikte şirketinin dünyadaki en büyük merkezi olmayan internet ekosistemi haline geldiğini belirtiyor. BitTorrent geçtiğimiz ay yapılan bir açıklamada sağladığı servislerin ve ödeme yöntemlerinin değişmeyeceğini açıklamıştı. Ayrıca kripto para madenciliğine izin verme planlarının da bulunmadığını belirtmişti.Yorumunuz: