Bittorrent’in yaratıcısı e-para çıkartıyor

Bittorrent'in Yaratıcısı Bram Cohen kendisini, Bitcoin'in karşılaştığı zorluklara çözüm olması amaçlanan yeni bir kripto para birimlerine adamış durumda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BitTorrent’in Yaratıcısı Bram Cohen internetin şöhretinden nasibini fazlasıyla alan biri. Fakat o bunlardan ziyade kendisini kripto para birimlerine adamış durumda. Bu durum, içinde Bitcoin’in karşılaştığı zorluklara çözüm olması amaçlanan yeni bir kripto para birimini de barındırıyor. Buna şaşırılmamalı; zira Cohen problemlere kod satırlarıyla çözümler sunmasıyla tanınıyor. Kendisi çözüm odaklı bir programcı olduğu için son yıllarda kripto para birimlerinin yükselişini yakından takip etti ve fikirlerini Stanford blok zinciri konferansı gibi yerlerde anlattı.

Cohen, Bittorrent’i piyasaya sunduğunda bant genişliği sorunu için de herkesin altyapıya yatırım yapmadan büyük dosyaları dağıtmasına izin veren bir çözüm yaratmıştı. 

Bitcoin’in ziyan olduğunu düşünüyor

Cohen’e göre Bitcoin ziyan oldu. Buna karşılık kendisi hemen bir çözüm sunuyor: depolama alanının önemini ortaya çıkartan bir kripto para birimi. Bu fikrinin geçici bir heves olmadığı TorrentFreak’in ‘Bu Gösteriyi Çal’ yayınına verdiği röportajda gösterdi. Cohen, “Gerçekten de yeni bir para birimi olmalı. Bir kripto para birimi şirketi kuracağım. Planım bu,” dedi. Cohen buna ek olarak, “İnsanlar bazen Bitcoin’in bir tür demokrasi olduğunu düşünüyor. Bitcoin demokrasi değil; bundan ötürü ona ‘yüzde 51 saldırı’ deniyor. Oy çoğunluğu söz konusu değil, (çünkü) bu Bitcoin’in işi değil, ” dedi.

Burstcoin‘in de benzer bir kavram olarak ele aldığı depolama tabanlı kripto para birimi yeni bir fikir değil. Fakat Cohen’in bunu Burstcoin’den daha iyi yapabileceğine inandığına şüphe yok. Dolayısıyla, Cohen’in önce BitTorrent Inc.’deki işlerini bitirip ‘önümüzdeki birkaç ay içinde kendisini kripto para birimi konularına adaması’ bekleniyor.

Kaynak: TorrentFreak

BitTorrent'in Yaratıcısı Bram Cohen internetin şöhretinden nasibini fazlasıyla alan biri. Fakat o bunlardan ziyade kendisini kripto para birimlerine adamış durumda. Bu durum, içinde Bitcoin'in karşılaştığı zorluklara çözüm olması amaçlanan yeni bir kripto para birimini de barındırıyor. Çünkü Cohen'e göre Bitcoin ziyan oldu. Buna karşılık kendisi depolama alanının önemini ortaya çıkartan bir kripto para birimi yaratmanın peşinde. Dolayısıyla Cohen'in önümüzdeki günlerde önce BitTorrent Inc.'deki işlerini bitirip 'sonrasında kripto para birimi konularına odaklanması' bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği