Haftanın Özeti: 131

24 - 30 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 23 Nisan Pazar günü gerçekleştirildi. 7 Mayıs’ta yapılacak ikinci tura yüzde 24 oy alan merkez parti adayı Emmanuel Macron ve yüzde 21,3 oy alan sağ parti adayı Marine Le Pen kaldı. Fransız seçmenlerin en çok etkilendikleri konulardan birinin artan işsizlik olduğu düşünülüyor. Hatta bu durumun ülkenin mevcut Cumhurbaşkanı François Hollande’ı bir kez daha seçimlere katılmaktan alıkoyduğu söyleniyor. Seçimlerde öne çıkan diğer bir konu ise ekonomi. Gayrisafi yurtiçi hasılanın düşmesi sebebiyle adayların ekonomiyle ilgili vaatleri dikkat çekiyor. Güvenlik ve göçmenler de seçim süresince adayların üzerine eğildiği konular arasında. Terör saldırıları sebebiyle Fransa Kasım 2015’ten beri OHAL’de. Ülke 2016’da 85 binden fazla sığınma talebi aldı.

Sığınmacı talebi giderek büyüyor.

Hindistan’a bağlı Kashmir bölgesindeki olaylar sırasında güvenlik güçlerinin halka orantısız şiddet uyguladığını gösteren video ve fotoğrafların internette yayınlanması ülkede ciddi tepkilere neden oldu. Olayın ardından hükümet kamu düzenini sağlamak amacıyla yerel servis sağlayıcılarının Facebook, Twitter başta olmak üzere 20 farklı sosyal medya platformunu bir ay süreyle engellenmesini istedi. Ülkedeki İnternet ve Toplum Merkezi hükümetin ifade özgürlüğüne müdahale ettiğine dikkat çekti.

Hindistan’da hükümetin ilk kez böyle bir talepte bulunduğu belirtildi.

Wired tarafından hazırlanan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Next List 2017 ile, geleceğe yön vermesi beklenen 20 kişiyi tanıtıldı.[/inlinetweet] Listedeki teknik, yaratıcı ve idealist vizyonerler, geleceği kapınıza kadar getirecek. Parisa Tabriz‘den Steve Lacy‘ye listede yer alan kişiler, geleceğin getireceği en iyi şeyleri temsil ediyor.

Şimdi isimlerini bilmiyor olabilirsiniz, ancak çok yakında hepsinden haberdar olabilirsiniz.

Katolik dünyasının ruhani lideri [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Papa Francis, Kanada / Vancouver’da düzenlenen TED 2017 konferansının sürpriz konuğu oldu.[/inlinetweet] Vatikan’da çekilen 18 dakikalık konuşmasını konferansa gönderen Papa, teknoloji liderlerini yaptıkları işin sosyal ve ekonomik etkileri konusunda duyarlı olmaya çağırdı ve teknolojinin yarattığı eşitsizlikler konusunda uyarılarda bulundu.

Çocuklarınızın elinden tableti belki de bugün onuncu kez zorla aldıysanız, Silikon Vadisi’nin kralının da sizinle aynı fikirde olduğunu duymak sizi biraz olsun rahatlatabilir. Microsoft’un Kurucusu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bill Gates, çocuklarına 14 yaşına kadar cep telefonunu yasakladığını söyledi.[/inlinetweet] Ayrıca evde, yemek masasında telefon kullanmanın da yasak olduğunu belirten Gates, en küçük çocuğunun akşam ne kadar ekrana baktığını da kontrol ettiğini ifade etti.

“Baba olunca siz de anlarsınız”.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Tayland’da bir baba 11 aylık kızını öldürdüğü anları kameraya çekerek Facebook’ta yayınladı[/inlinetweet] ve ardından intihar etti. Videolar 24 saate yakın bir süre Facebook’ta kaldıktan sonra Tayland polisinin talebi ile kaldırıldı. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu şimdi cinayet, şiddet ve taciz içerikli videoların engellenmesi için bir çözüm geliştirmeye odaklanıyor. Platformun bu tür videoları doğrudan tespit edecek bir yazılım üzerine çalıştığı söylentiler arasında.

Tayland’da yaşanan olayın bir süre önce Cleveland’ta işlenen ve Facebook’ta yayınlanan cinayetten esinlenmiş olabileceği düşünülüyor.

K5, bir buçuk metre boyunda, 135 kg ağırlığında bir güvenlik robotu. Geçtiğimiz hafta Kaliforniya eyaletindeki Mountain View şehrinde bir otoparkta devriye gezen robot, sarhoş bir adamın saldırısıyla yere devrildi. Robot da durumu yetkililere haber vererek adamın tutuklanmasını sağladı.

Asayiş berkemal.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD’li Ben Ketola 1 dakika 26,9 saniyede 12 başarılı atış yaparak dünya bowling rekorunu kırdı.[/inlinetweet] Aslında bowlingde hız rekoru ile ilgili resmi bir kayıt bulunmuyor, fakat Ketola profesyonel bowling oyuncusu Tom Dougherty’nin YouTube’da paylaştığı ve 1 dakika 50,99 saniyede 12 atış yaparak ‘en hızlı’ ünvanını kazandığı videoyu izledikten sonra aynısını denemeye karar vermiş.

Science Alert, bazı video oyunlarının 6 faydasını derledi. (Fallout serilerinden aşina olduğumuz Bethesda Softworks’ün sponsorluğunda yapılan) listede bilimsel olarak kanıtlanmış faydalar şu şekilde sıralandı;

 • Üç boyutlu video oyunları bellek kapasitesini artırabilir.
 • Genel olarak oyunlar psikolojik ve fizik tedavi yöntemi olarak kullanılabilir,
 • Rayman Raving Rabbids gibi oyunlar disleksik çocukların okumalarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.
 • Eski dostumuz Tetris yaşanan travmaları atlatmaya yardımcı oluyor.
 • Yapılan bazı araştırmalar sonucunda bazı video oyunları bizi daha akıllı yapabilir. (Ya da cin gibi diyelim).
 • Super Mario 64 oynayanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda beynin belli bölgelerinin boyut olarak büyüyebiliyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Coca-Cola, ürünlerine lif ekleyerek tüketiciyi yeniden kendine çekmeye çalışıyor.[/inlinetweet] Şubat ayında Japonya’da piyasaya çıkan Coca-Cola Plus, şekersiz, kalorisiz ve 5 gram da diyet lifi içeriyor. Meşrubat devi, gazlı içeceklere olan talebin düşüşüne ‘daha sağlıklı’ formüller üreterek müdahale etmeyi planlıyor.

“Bi’ salata, yanına da Plus lütfen!”

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği