Güvenlik robotuna saldıran sarhoş tutuklandı

Geçtiğimiz hafta ABD’de, Mountain View şehrinde bir otoparkta devriye gezen güvenlik robotu, sarhoş bir adamın saldırısıyla yere devrildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

K5, bir buçuk metre boyunda ve 135 kg ağırlığında bir güvenlik robotu. Robotun pek sevimli bir tipi yok ancak bu durum, sarhoşların gelip robota zarar vermesini meşru kılmıyor. Geçtiğimiz hafta Kaliforniya eyaletindeki Mountain View şehrinde bir otoparkta çalışmasını sürdüren robot, sarhoş bir adamın saldırısıyla yere devrildi.

Aslında bu olay robotlara karşı şiddet olaylarının ilki değil. Geçmişte, Softbank’in Pepper adlı (çok daha sevimli) robotu da bir telefon şirketinde çalışırken insanların kötü muamelesine maruz kalmıştı. Aynı şekilde ABD’yi bir uçtan öbür uca gezmesi için tasarlanan Hitchbot, yolculuğunun ikinci haftasında Philadelphia şehrinde bir saldırıya uğrayarak kullanılamaz hale gelmişti.

Robot saldırganı yakalattı

Polis, K5’in (Knightscope), Jason Sylvain adlı adam tarafından, otoparktaki devriye görevini gerçekleştirdiği sırada devrildiğini söylüyor. Adam çevreye rahatsızlık vermek ve toplumun huzurunu bozmak suçlamaları ile karşı karşıya. Adamın yakalanmasında ise robotun payı büyük. Knightscope Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Stacy Dean Stephens “Robot tam olarak yapması gereken şeyi yaptı. Saldırı anında tespit edildi ve ilgililere rapor edildi. Robotun alarmları çalışmaya başladı. Bu sırada şüpheli olay yerinden kaçmaya çalıştı ancak iş arkadaşlarımdan birisi kaçmasına engel oldu ve polis gelene kadar gitmesine izin vermedik.” dedi.

Sylvain görünüşe göre Knightscope’un devriye robotunun güvenliğini test etmeye kalkışmış. Ancak olayın daha ilgi çekici kısmı, 135 kiloluk robotu devirmeyi nasıl başardığı. Bu konudaki başarısı ileride işe yarayabilir.

Knightscope bu olayda kurban konumunda olsa da geçmişte kendi sicilinde de bazı problemler var. Geçtiğimiz yıl ABD’de bir alışveriş merkezinde görevli bir Knightscope güvenlik robotu, küçük bir çocuğa çarpmış ve çocuğun yaralanmasına sebep olmuştu.

Kaynak: Engadget

K5, bir buçuk metre boyunda ve 135 kg ağırlığında bir güvenlik robotu. Robotun pek sevimli bir tipi yok ancak bu durum, sarhoşların gelip robota zarar vermesini meşru kılmıyor. Geçtiğimiz hafta Kaliforniya eyaletindeki Mountain View şehrinde bir otoparkta çalışmasını sürdüren robot, sarhoş bir adamın saldırısıyla yere devrildi. Robot durumu yetkililere haber vererek adamın tutuklanmasını sağladı.2 yanıt

Yorumunuz: