Robot çocuğu yaraladı

San Francisco'da bir alışveriş merkezinde gözetleme amaçlı kullanılan 136 kiloluk bir robot, küçük bir çocuğu fark etmeyerek ayağını ezdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada küçük çocukların robotlarla karşılaştıklarında genellikle onları dövmeye çalıştıkları gözlenmişti. Geçtiğimiz hafta ise bu olayın tam tersi oldu. San Francisco Körfez Bölgesi‘nde bir alışveriş merkezinde bulunan bir güvenlik robotu, küçük bir çocuğu yaraladı.

Gazeteci Lilian Kim’in haberine göre geçtiğimiz hafta 16 aylık Harwin Cheng adlı bir çocuk alışveriş merkezindeki robotla çarpıştı. Çocuğun annesi Tiffany Teng “Robot, önce oğlumun kafasına çarptı. Çocuk yere düştükten sonra da durmadı ve üzerine doğru ilerlemeye devam etti.” şeklinde konuştu. Harwin’in ailesi robotun çocuğun sağ ayağının üzerinden geçtiğini ve ayağının şişmesine sebep olduğunu belirtti. Neyse ki küçük çocuğun kemiklerinde herhangi bir kırılma olmadı.

Tam donanımlı gözetleme robotu

Söz konusu robot San Francisco merkezli Knightscope adlı girişimin geliştirdiği 150 cm boyunda 136 kg ağırlığında yumurta şekilli bir gözetleme robotu. Sadece gözetleme amacı ile üretilen robotların üzerinde herhangi bir silah bulunmuyor ve robotların insanlarla etkileşime geçmemesi gerekiyor. Yüksek çözünürlüklü kameraları, 360 derece görüş açısı, termal kamerası, lazer telemetresi, hava durumu sensörü, plaka tanıma sistemi, dört mikrofonu ve insan algılama yetenekleri ile robot sadece çevreyi gözetleyip yanlış giden şeyleri kaydetmek amacıyla üretilmiş. Ancak  görünüşe göre robotun insan algılama yetenekleri küçük çocukları kapsamıyor.

Geçtiğimiz yıldan beri bu robotları bünyesinde bulunduran Stanford Alışveriş Merkezi medyadan gelen açıklama taleplerine cevap vermedi. Ancak robotun üreticileri medya mensupları ile iletişime geçerek, robotlarından birisinin birini yaraladığını duymanın kesinlikle korku verici olduğunu ifade ettiler.

“Anneden ve çocuğundan özür dilemek istiyoruz”

Knightscope başkan yardımcısı Stacy Stephens robotlarının bugüne kadar 35 bin saat ve 40 bin kilometrenin üzerinde seyahat ettiğini ve böyle bir olayla karşılaşılmadığını belirtti. “Silikon vadisindeki her teknoloji şirketi gibi Knightscope da her geçen gün kendini geliştirmeye çalışıyor.” diyen Stephens “Ana amacımız toplum güvenliğine katkıda bulunmak ve bu raporu ciddi bir şekilde ele alıyoruz” şeklinde konuştu.

Robotlar dahil herkes ve her şey hata yapma ihtimaline sahip. Bu sebeple çocukları, kendilerinden daha büyük robotlardan uzak tutmak daha sağlıklı olabilir. Stephens “Anneye ulaşarak onu Knightscope ekibiyle tanışmak üzere ofisimize davet ettik. Hem kendisinden hem de çocuğundan yüz yüze özür dilemek istiyoruz. Ancak şimdiye dek kendisinden cevap alamadık.” dedi. Anne belki de çocuğunu yaralayan robotla tekrar karşılaşmak istemiyor olabilir.

knightscope

San Francisco Körfez Bölgesinde bulunan Stanford Alışveriş Merkezi'nde geçtiğimiz yıldan bu yana kullanılan gözetleme robotlarından birisi küçük bir çocuğu fark edemediği için çocuğun yaralanmasına sebep oldu. Annenin ifadesine göre çocuğun önce kafasına çarpan 136 kiloluk robot, daha sonra da yere düşen çocuğun ayağının üzerinden geçti. Ayağı şişen ancak herhangi bir kırığı bulunmayan çocuğun sağlık durumu iyi. Robotun üreticisi Knightscope'un yetkilileri anneden ve çocuktan yüz yüze özür dilemek istediklerini ifade etti. Kameralar ve sensörler vasıtasıyla çevresini algılayıp kaydeden gözetleme robotunun insan algılama teknolojisi de bulunuyor. Ancak robot bu olayda 16 aylık Harwin Cheng'i algılayamadı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği