San Francisco kaldırımda kurye robotları yasaklayabilir

San Francisco denetleme görevlilerinden Norman Yee teslimat robotlarının güvensiz olduğunu ve insanların işlerini ellerinden aldığını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

San Francisco’da Mission ve Portero Hills semtlerinde yerel bir restorandan yemek sipariş ettiğinizde, siparişiniz bavul boyutunda bir robot tarafından teslim edilebilir. Teknoloji şirketi Marble‘ın bu robotu, lidar, kamera ve ultrason algılayıcılar kullanarak kaldırımlardaki yayalara çarpmadan küçük paketleri birkaç kilometre çapındaki bölge içinde, yürüme hızında teslim edebiliyor.

Bu teknoloji özellikle restoranların teslimat maliyetini düşürdüğü için son dönemde pek çok farklı ülkede kullanılmaya başladı. Maliyetin yanı sıra, yollardaki teslimat trafiğini azaltması, kirliliği önlemesi ve yürümekte güçlük çeken kişilerin alışveriş torbalarını taşıyabilmesi ile teslimat robotları bir çok farklı alanda yarar sağlıyor. Bu sebeple çoğu belediye, bu teknolojinin kullanılmasını kısa sürede onayladı.

“Kaldırımlar insanlar içindir”

Ancak San Francisco’da durum farklı. Şehrin denetleme görevlilerinden Norman Yee robotların kaldırımları işgal ettiğini belirterek “Kaldırımlarımız robotlar için değil insanlar içindir.” diyor. Teslimat robotlarının kaldırımlardaki yaşlılara ya da çocuklara zarar verebileceğini düşünen Yee, ayrıca bir çok teslimat elemanının da işini kaybetmesinden endişe ediyor.

Yee bu konuda yalnız değil. Şehrin Polis Şefi Robert O’Sullivan da robotların yayalara zarar verebileceğini veya bir trafik kazasına karışarak çevredekiler için tehdit oluşturabileceğini belirtiyor.

“Endişeler yersiz”

Marble CEO’su Matt Delaney bu endişelerin yersiz olduğuna değinerek “Biz robotlarımızın insanlarla uyum içinde çalışması için çok çaba harcıyoruz. Kaldırımları sıradan bir yayadan daha fazla işgal etmiyoruz.” diyor.

Benzer bir teslimat robotu geliştiren Estonyalı Starship Technologies şirketi de ürünlerinin Almanya’da bir süredir kullanıldığını ve bugüne dek hiçbir kazaya karışmadığını belirtiyor.

San Francisco için henüz karar alınmış değil ancak Norman Yee’nin önerisi kabul edilirse, uzaktan kontrollü robotları çalıştıran kişiler bin Dolar para cezasının yanı sıra hapis cezasına da çarptırılabilir.

Kaynak: The Guardian

San Francisco denetleme görevlilerinden Norman Yee robotların kaldırımları işgal ettiğini belirterek "Kaldırımlarımız robotlar için değil insanlar içindir." diyor. Teslimat robotlarının kaldırımlardaki yaşlılara ya da çocuklara zarar verebileceğini düşünen Yee, ayrıca bir çok teslimat elemanının da işini kaybetmesinden endişe ediyor. Henüz karar alınmış değil ancak Norman Yee'nin önerisi kabul edilirse, uzaktan kontrollü robotları çalıştıran kişiler bin Dolar para cezasının yanı sıra hapis cezasına da çarptırılabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği