Teslimat sırasında pişen pizzalar

Zume Pizza adlı girişim, içinde 56 adet pizza fırını bulunan kamyonuyla pizzaları hem pişiriyor hem de dağıtıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir restorandan pizza sipariş ettiğinizde, pizzalar eve gelene kadar kutunun içindeki buhar sebebiyle yumuşayabiliyor. Ancak pizzanızı sıcak istiyorsanız buna katlanmanız gerekiyor. Bu problemi çözmek isteyen Zume Pizza adlı girişim, kasasında 56 adet özel pizza fırını bulunan pizza kamyonları ise servis yapıyor. Servis sırasında yolda pişmeye devam eden pizzalar evinize ulaştığında fırından çıkarılıp size teslim ediliyor.

Sırf pizzanın biraz yumuşamasını engellemek için bu kadar çabaya girişmek kulağa saçma gelebilir ancak durum hiç de öyle değil. Sadece ABD’de pizza pazarı 38 milyar dolarlık dev bir sektör. Bu sektörün yüzde 40’ı dört büyük pizza restoranı Domino’s, Little Ceasars, Papa John’s ve Pizza Hut tarafından kontrol ediliyor. Yenilikçi bir yöntemle bu sektörü değiştirmek çok karlı bir şirket oluşturmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı, ucuz, hızlı

Pizza teslimat kamyonu sadece pizzanın sıcak ulaşmasını sağlamıyor. Yolda pişirme (baked on the way ya da BOTW) tekniği ile Zume Pizza daha az masrafla daha kaliteli pizzalar üretebiliyor. Sipariş geldiğinde 800 derecelik fırınlarda ön pişirme işleminden geçen pizzalar daha sonra kamyon eve varmadan 4 dakika önce kasadaki fırınlarda pişirilmeye başlıyor. Böylece pizzaya herhangi bir koruyucu işlem uygulamaya gerek kalmıyor.

Kimyasal katkı maddeleri kullanmaya ihtiyaç olmayınca, o bölgeden elde edilen en taze malzemelerle daha kaliteli ve sağlıklı pizzalar üretilebiliyor. Üstelik bu yöntemle maliyet de düşüyor. Bu da pizza fiyatlarına yansıyor. Bu yöntemin bir diğer faydası da hızı artırması. Pişirme ve teslimat aynı anda gerçekleştiği için zamandan kazanılıyor. Müşteriler sağlıklı, ucuz ve hızlı pizzanın tadını çıkarıyor.

Mutfakta da robotlar çalışıyor

Zume Pizza’nın sektöre getirdiği yenilikler sadece kamyonlarda pizza pişirmekle kalmıyor. Restoranda pizza hazırlanırken de robotlardan faydalanan şirket böylece daha az eleman çalıştırarak maliyetleri biraz daha düşürüyor. Buradan elde edilen gelir de mevcut elemanların maaşına yansıyor. ABD’de saatlik asgari ücret 15 dolarken Zume Pizza’nın kamyon şoförleri saatte 17 ila 20 dolar arasında para kazanıyor.

Şimdilik hizmet verdiği Mountain View, Kaliforniya bölgesinde oldukça sevilen şirket yakın zamanda çevredeki diğer şehirlere de bu hizmeti sunmak istiyor.

Kaynak: New Atlas

Pizzaların teslimat sırasında yumuşamasını engellemek isteyen Zume Pizza, özel olarak yaptırdığı kamyonlarında pizzaları teslimattan hemen önce pişiriyor. Gelen siparişlere göre restoranda hazırlanan pizzalar daha sonra kamyondaki pizza fırınlarına yerleştiriliyor. Fırın, kamyon teslimat noktasına ulaşmadan 4 dakika önce çalışmaya başlıyor. Böylece tüm müşterilere fırından yeni çıkmış ve kutuda beklememiş pizzalar sunuluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği