Pizzaları da Apple koruyacak

Asla mükemmel tasarımdan daha azıyla yetinmeyen bir şirket olarak bilinen Apple, pizza kutularına da kendi tasarım anlayışını aktarmaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Asla mükemmel tasarımdan daha azıyla yetinmeyen bir şirket olarak bilinen Apple, geleneksel pizza kutularının görevini çok iyi yapamadığına karar verdi. Geliştiricilerin en çok sevdiği yiyecek olarak da bilinen pizzaların, kötü tasarımlı kutularının ofislerinde bulunmasını istemeyen şirket yeni bir pizza kutusu tasarladı. Apple’ın pizza kutuları, şirketin tarzını yansıtıyor. Parlak beyaz ve dairesel bir tasarıma sahip pizza kutusunun, buharı atmak için 8 adet deliği bulunuyor. Böylece pizza, kutunun içinde buharla yumuşamıyor. Kağıt hamurundan yapılan kutu çevreyi de kirletmiyor.

Tasarım harikası

Adına iPizza kutusu diyebileceğimiz bu tasarımın patenti için ilk kez 2010 yılında başvuruda bulunan Apple, 7 yıldır bu teknolojiyi kendisine saklıyordu. Kutunun tasarımına, Apple Park Cafe’nin yöneticisi Francesco Longoni de katkıda bulundu. Çalışanlar pizzaları kendi odalarına götürmek isterse pizzalar yumuşamasın diye tasarlanan ürün hava ve nemin hareketine imkan veriyor. Katlı yüzey, pizza ve kutunun tabanı arasında bir boşluk oluşmasını sağlıyor. Isıyı hapseden bu bölme sayesinde pizza kolay bir şekilde soğumuyor.

Kutunun kapağında bulunan bir nem yönlendirme özelliği ile fazla nem kutunun dışına atılabiliyor. Kutunun yuvarlak yapısı sayesinde, kare şeklinde üretilerek köşelerde boşluk bırakan sıradan pizza kutularına göre daha az malzeme kullanılıyor.

Pizza kutusundan çok daha fazlası

Çok iyi bir şekilde korunan pizzanın Apple çalışanlarını mutlu edeceği aşikar. Ancak bu tasarımın altında daha temel bir anlam yatıyor. Pizza kutusu, çalışanların etrafında mükemmel tasarımlı ürünler bulunduğunda çalışanların da mükemmel ürünler üreteceği düşüncesiyle, Apple çalışanlarına ilham vermesi için geliştirildi. Sıradan pizza kutularına göre pek çok üstün yanı bulunan yuvarlak pizza kutusu Apple’ın şık, basit ve oldukça işlevsel ürünlerini yansıtan bir başka örnek.

Kaynak: Design Boom

Asla mükemmel tasarımdan daha azıyla yetinmeyen bir şirket olarak bilinen Apple, geleneksel pizza kutularının görevini çok iyi yapamadığına karar verdi. Geliştiricilerin en çok sevdiği yiyecek olarak da bilinen pizzaların, kötü tasarımlı kutularının ofislerinde bulunmasını istemeyen şirket yeni bir pizza kutusu tasarladı. Parlak beyaz ve dairesel bir tasarıma sahip pizza kutusunun, buharı atmak için 8 adet deliği bulunuyor. Böylece pizza, kutunun içinde buharla yumuşamıyor. Kağıt hamurundan yapılan kutu çevreyi de kirletmiyor.Bir yanıt

Yorumunuz: