Ford, otonom pizza dağıtım ağı test ediyor

Ford ve Dominos’un yakın tarihte yaptığı bir açıklamaya göre, iki şirket Michigan’da sürücüsüz araçların yapacağı pizza teslimatını test edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford Motor Co ve Domino’s Pizza Inc.‘in yakın tarihte yaptığı bir açıklamaya göre, iki şirket Eylül ayında Michigan’da sürücüsüz araçların sunacağı pizza teslimatına başlayacak. Bu girişim, gelişmiş pizza teslimatı teknolojisinde bir ilk değil. Avustralya merkezli Domino’s Pizza Enterprises, drone ve otonom robotlar vasıtasıyla Yeni Zelanda’daki müşterilerine pizza teslimatı yapmayı denemişti.

Ford’un otonom ve elektrikli araçlar müdürü Sherif Marakby, geçtiğimiz hafta yazdığı bir blog yazısında, insanların hayat kalitesini artırmak üzere tasarlanmış otonom araçları kullanarak birçok partnerle iş birliği yapmayı amaçladıklarının sinyallerini verdi. Ford, daha önce yaptığı bir açıklamada şirketin 2021 yılında ticari araç paylaşım hizmetleri için otonom servis aracı üretmeyi planladığını açıklamıştı. Domino’s ve Ford, Ann Arbor bölgesinde yaşayan rastgele seçilen müşterilere otonom sürüş özelliğine sahip bir Ford Fusion Hybrid ile pizza teslimatı yapacak. Teslimat yapacak araçlar başlangıçta insan sürücüler de bulunduracak.

Ekonomik açıdan mantıklı mı?

Müşteriler teslimat sürecini GPS yardımıyla takip edebilecek. Sipariş geldiğinde pizzayı nasıl alacaklarına dair kendilerine SMS gönderilecek. Otonom araçların teslimat işleri için bir çözüm olup olmadığı hakkında tartışmalar sürüyor. Örneğin;  pizza siparişi ekonomik açıdan zarara girmeden bir binanın beşinci katına nasıl götürülebilir? Ford-Dominos’un test aracı bu sorunu çözecek gibi durmuyor zira araç evin önünde duracak, müşterinin de çıkıp paketi alması gerekecek.

Kaynak: Reuters

Ford Motor Co ve Domino’s Pizza Inc.’in yakın tarihte yaptığı bir açıklamaya göre, iki şirket Eylül ayında Michigan’da sürücüsüz araçların sunacağı pizza teslimatına başlayacak. Bu girişim, gelişmiş pizza teslimatı teknolojisinde bir ilk değil. Avustralya merkezli Domino’s Pizza Enterprises, drone ve otonom robotlar vasıtasıyla Yeni Zelanda’daki müşterilerine pizza teslimatı yapmayı denemişti. Domino’s ve Ford, Ann Arbor bölgesinde yaşayan rastgele seçilen müşterilere otonom sürüş özelliğine sahip bir Ford Fusion Hybrid ile pizza teslimatı yapacak. Teslimat yapacak araçlar başlangıçta insan sürücüler tarafından kullanılacak. Müşteriler teslimat sürecini GPS yardımıyla takip edebilecek. Sipariş geldiğinde pizzayı nasıl alacaklarına dair kendilerine SMS gönderilecek. Otonom araçların teslimat işleri için bir çözüm olup olmadığı hakkında tartışmalar sürüyor. Örneğin;  pizza siparişi ekonomik açıdan zarara girmeden bir binanın beşinci katına nasıl götürülebilir? Ford-Domino’nun test aracı bu sorunu çözecek gibi durmuyor zira araç evin önünde duracak, müşterinin de çıkıp paketi alması gerekecek.Bir yanıt

Yorumunuz: