Ford ve Walmart sürücüsüz teslimat ağı üzerinde çalışıyor

Ford, market zinciri Walmart ve teslimat uygulaması Postmates ile birlikte çalışarak Miami'de otonom araçlarla gıda alışverişi dağıtımı yapacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ford Çarşamba günü yaptığı açıklamada, market zinciri Walmart ve teslimat uygulaması Postmates ile birlikte çalışarak Miami’de otonom araçlarla gıda alışverişi dağıtımı yapacağını açıkladı.

Ford 2018’in Şubat ayından bu yana Miami bölgesinde otonom araç programını test ediyordu. Bu bölgede Walmart’ın evlere servis hizmeti de oldukça popüler. Ford ve Walmart, birbirinden bağımsız olarak Postmates’in sistemini kullandığı için şirketlerin iş birliği yapması çok daha kolay oldu.

Ford pilot programın müşterilerin kullanımına ne zaman açılacağına dair bir açıklama yapmadı. Şirket, Walmart’ın çalışmalarını inceleyerek hangi ürünlerin taşınmasının kolay olacağını ve taşıma işlemi sırasında karşılaşılabilecek sorunları belirlemeye çalışacak. Muhtemel pürüzler giderildikten sonra hizmet kullanıma girecek.

Araçlar tam otonom değil

Bu hizmette kullanılacak araçların tam otonom olmayacağının altını çizmek gerek. Tıpkı Domino’s iş birliğinde olduğu gibi Ford’un bu programında kullanılan araçlarda da her zaman sürücü koltuğunda biri oturacak. Ancak aracın camları siyah filmle kaplanarak içeride bir insan olduğunun görülmesi engellenecek. Burada hedef, insanların sürücüsüz araçlara ve otonom teslimata yaklaşımını gözlemlemek. Tam otonom teslimata daha sonra geçilecek.

Ford’un teslimatları tek tek mi yapacağı yoksa birden fazla teslimatı tek bir araçla mı yapacağı bilinmiyor. Eğer birden fazla teslimat yapılacaksa aracın içinde farklı kişilerin ürünlerinin nasıl muhafaza edileceği ve kendi ürününü alan kişilerin diğerlerinin ürünlerine erişmesinin nasıl engelleneceği de merak konusu.

Neticede otonom araçlarla teslimat yapmak güzel bir fikir ve gelecekte Miami dışına yayılması da gayet mümkün.

Kaynak: CNet

Ford, market zinciri Walmart ve teslimat uygulaması Postmates ile birlikte çalışarak Miami'de otonom araçlarla gıda alışverişi dağıtımı yapacağını açıkladı. Bu hizmette kullanılacak araçların tam otonom olmayacağının altını çizmek gerek. Araçlarda her zaman sürücü koltuğunda biri oturacak. Ancak aracın camları siyah filmle kaplanarak içeride bir insan olduğunun görülmesi engellenecek. Burada hedef, insanların sürücüsüz araçlara ve otonom teslimata yaklaşımını gözlemlemek. Tam otonom teslimata daha sonra geçilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği