FedEx’in merdiven çıkabilen teslimat robotları

FedEx'in geliştirdiği teslimat robotu SameDay Bot yoldaki çukurların üzerinden geçebiliyor, kaldırıma çıkabiliyor ve alçak merdivenleri tırmanabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sadece birkaç yıl içinde teslimat robotları bilim kurgu hayalleri olmaktan çıkıp en kalabalık teknoloji alanlarından biri haline geldi. Bu alanda çalışan şirketler arasında Starship Technologies ve perakende devi Amazon da bulunuyor. Bu robotlar kampüslere yemek götürebiliyor ya da postaları eve teslim edebiliyor. Bu teknolojinin kendi alanına girmeye başladığını düşünen FedEx de SameDay Bot adını verdiği bir teslimat robotu üretti.

Diğer örneklerde olduğu gibi otonom robot sokaklarda Lidar ve kamera sistemlerini kullanarak engelleri tespit edebiliyor. Robot düz olmayan yüzeylerde de başarıyla hareket edebiliyor. Yoldaki çukurların; sulu ve kumlu yüzeylerin üzerinden geçebiliyor, kaldırıma çıkabiliyor ve alçak merdivenleri tırmanabiliyor. Bu özellikleri SameDay Bot’a kazandırmak için FedEx, Segway’in ve merdiven tırmanabilen iBot kişisel ulaşım aracının mucidi Dean Kamen ile birlikte çalıştı.

Birçok şirketle iş birliği yapıldı

Diğer teslimat girişimlerinin daha fazla gerisinde kalmak istemeyen FedEx ayrıca AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens ve Walmart ile iş birliği halinde çalışacağını da açıkladı. Bu şirketlerin ürünlerinin robotlarla teslimatı hemen gerçekleşmeyecek ancak FedEx bu şirketlerle çalışarak, teslimat robotlarının aynı gün içinde gönderi ya da son kilometre teslimatı için ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor. FedEx’e göre bu şirketlerin müşterilerinin yüzde 60’ından fazlası dükkanlara 5 km’den daha yakın bir mesafede oturuyor. Bu da robotla teslimatın kolayca gerçekleştirilebilmesi anlamına geliyor.

FedEx Başkan Yardımcısı Brie Carere “FedEx SameDay Bot, bölgesel teslimatın yüzünü değiştirecek ve perakende satışçıların müşterilerine etkili bir şekilde ulaşmasını sağlayacak bir inovasyon olarak tasarlandı. Robot, bizim büyüyen e-ticaret pazarında aynı gün ve son kilometre teslimatın karmaşıklığını ve maliyetlerini güvenli ve çevreci bir şekilde çözmek için devam eden çalışmalarımızda bir kilometre taşını temsil ediyor.

SameDay Bot ilk kez Jimmy Fellon’ın sunduğu The Tonight Show’da tanıtıldı. Bu teknolojinin televizyon programlarında ilginç bir gelişme olarak gösterilmenin dışında, gerçek hayatta kullanabileceğimiz bir hizmet haline gelmesi, alışveriş için harcadığımız zamanı ve bekleme süremizi azaltacaktır.

Kaynak: Digital Trends

FedEx'in geliştirdiği teslimat robotu SameDay Bot Lidar ve kamera sistemlerini kullanarak engelleri tespit edebiliyor. Yoldaki çukurların üzerinden geçebiliyor, kaldırıma çıkabiliyor ve alçak merdivenleri tırmanabiliyor. Bu özellikleri SameDay Bot'a kazandırmak için FedEx, Segway'in ve merdiven tırmanabilen iBot kişisel ulaşım aracının mucidi Dean Kamen ile birlikte çalıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği