UPS’ten drone’la teslimat denemesi

Pazartesi günü ABD'nin kırsal bir bölgesinde, kargo şirketi UPS'in kamyonundan havalanan bir drone, ilk teslimatını gerçekleştirdi ve kamyona geri döndü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pazartesi günü ABD’nin Florida eyaletinin kırsal bir bölgesinde, kargo şirketi UPS’in kamyonundan havalanan bir drone ilk teslimatını gerçekleştirdi ve kamyona geri döndü. 109 yıllık kargo şirketinin tarihine bir ilk olarak geçen bu uygulama henüz deneme aşamasında. Elektrikli araç üreticisi Workhorse ile ortaklaşa gerçekleştirilen denemeden alınan sonuçlar her iki şirketi de memnun etti.

Workhorse CEO’su Steve Burns “İnsanlar ‘Drone’lar ne zaman teslimat için kullanılmaya başladı’ diye sorduklarında artık bu sorunun yanıtı ‘pazartesi günü’ olacak.” şeklinde konuştu. Bu denemenin, daha hızlı ve daha ucuz teslimat için atılan önemli bir adım olduğunun altı çizildi.

Yıllık 50 milyon Dolar tasarruf

Teslimat kamyonları bazen tek bir paket için yoldan sapıp birkaç kilometre mesafe kat etmek zorunda kalıyor. Bu da vakit ve yakıt kaybı anlamına geliyor. Oysa kamyon ana yolda devam ederken bir drone’un havalanıp kargoyu teslim etmesi, kargocuların işini oldukça kolaylaştırabilir. Her gün her sürücü sadece bir mil (1,6 km) daha az yol kat etse bu uygulamanın UPS’e getireceği kazanç yıllık 50 milyon Dolar’ı bulabilir. Ayrıca yakıt tasarrufu ile çevreye de katkı sağlanmış olur.

Ne var ki drone’ların ticari amaçla kullanılması konusunda henüz resmi bir izin çıkmış değil. Bu sebeple uygulamalar sadece test aşamasında kalıyor. Geçmişte Amazon, DHL ve Çinli JD.com şirketleri benzer denemelerde bulunmuştu. UPS de Ruanda’da kara yoluyla ulaşılması zor olan noktalara drone ile ilaç göndermişti. Geçtiğimiz yıl Mercedes de UPS’in drone’lu teslimat kamyonuna benzer bir konsept tasarımı tanıtmıştı.

Yakında yaygınlaşması beklenmiyor

Pazar araştırmacısı Gartner ise drone’ların yakın zamanda teslimat yapmaya başlayacağını düşünmüyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde ticari amaçlı kullanılan drone’ların sadece yüzde 1’inin teslimat drone’u olacağını belirten şirket, bu teknolojiden daha çok haritalandırma ve inşa alanı inceleme gibi konularda faydalanılacağını söylüyor.

UPS henüz Workhorse ile yeni bir deneme planlamış değil. Drone’lar ve otonom araçların kullanımının artması ile gelecekte kargo şirketlerinde çalışan pek çok kişinin işsiz kalabileceği düşünülüyor. UPS ise 66 bin dağıtım elemanının şirketin güvenilir yüzleri olduğunu belirterek bu çalışanlardan vazgeçilmeyeceğini ifade ediyor.

Kaynak: Cnet

 

Pazartesi günü ABD'nin Florida eyaletinin kırsal bir bölgesinde, kargo şirketi UPS'in kamyonundan havalanan bir drone ilk teslimatını gerçekleştirdi ve kamyona geri döndü. 109 yıllık kargo şirketinin tarihine bir ilk olarak geçen bu uygulama henüz deneme aşamasında. Elektrikli araç üreticisi Workhorse ile ortaklaşa gerçekleştirilen denemeden alınan sonuçlar her iki şirketi de memnun etti. Workhorse CEO'su Steve Burns "İnsanlar 'Drone'lar ne zaman teslimat için kullanılmaya başladı' diye sorduklarında artık bu sorunun yanıtı 'pazartesi günü' olacak." şeklinde konuştu. Bu denemenin, daha hızlı ve daha ucuz teslimat için atılan önemli bir adım olduğunun altı çizildi. Kamyonların teslimat için yoldan sapmaması ile yapılacak yakıt ve zaman tasarrufunun UPS'e yıllık 50 milyon Dolar kazandırabileceği belirtiliyor. Ancak yasal düzenlemelerin yetersizliği sebebiyle yakın zamanda bu teknolojinin hayata geçmesi beklenmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği