UPS drone kargoculuğuna başlıyor

Lojistik şirketi UPS, drone ile kargo gönderimi için Ruanda'da çalışmalarını sürdüren Zipline şirketine faaliyetleri konusunda danışmanlık yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden UPS, drone ile kargo gönderimi girişimi Zipline ile ortaklık yapacağını açıkladı. Şimdilik sadece Ruanda‘da gerçekleşecek olan uçuşların gelecekte ABD’de de uygulanabilmesi hedefleniyor.

Zipline, küçük bir Afrika ülkesi olan Ruanda’yı hava yollarının uygunluğu için tercih etti. ABD gibi gelişmiş ülkelerde hava aracı kullanımı çok yaygın olduğu için yeni sistemleri test etmek pek mümkün olmuyor. Ayrıca Ruanda gerçekten bu teknolojiye ihtiyaç duyan bir ülke. Zipline, drone ile gönderi teknolojisini Ruanda’nın erişimi zor olan köylerine acil ilaç yardımı yapmak için kullanıyor.

zipline-drone

Sel ve diğer doğa olayları sebebiyle sık sık yolları kapanan ve ülkenin geri kalanına erişimi kesilen köylere hava yoluyla gönderilen yardımlar hayat kurtarıcı olabiliyor. İlaca ihtiyaç duyan hastaneler bir SMS ile merkezden ilaç talebinde bulunuyor. İlaç paketi hazırlanıyor ve Zipline’ın otonom drone’u ile yola çıkıyor. Talebi gönderen kişiye gönderisinin ne zaman eline ulaşacağı SMS ile bildiriliyor. Gönderi hedefe yaklaştığında bir SMS daha atılarak, paketi alacak kişinin dışarı çıkması isteniyor. Sistemin bir akıllı telefon uygulaması yerine SMS ile çalışması, tüm cep telefonlarından bu sistemin kullanılabilmesini sağlıyor.

Gönderi drone’dan bir paraşüt ile bırakılıyor. Böylece drone’un iniş yapmasına gerek kalmıyor. Uçak tipi, sabit kanatlı drone iniş ve kalkış için, helikopter tipi dronelardan daha fazla alana ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple gönderiyi paraşütle bırakmak daha etkili bir yöntem. Zipline’ın uçak tipi drone’ları tercih etmesinin sebebi, bu tarz drone’ların daha hızlı olması ve daha uzun süre havada kalabilmesi. Otonom drone, tüm gönderi işlemini insan müdahalesi olmadan gerçekleştiriliyor. Bu da iş gücünden tasarruf edilmesini ve hataların minimuma indirilmesini sağlıyor.

UPS ile Zipline arasındaki anlaşma şimdilik sadece danışmanlık aşamasında. Ancak Ruanda’da alınacak sonuçların ardından hazırlanacak rapor ile Amerikan Federal Havacılık Dairesi’ne (FAA) bu teknolojinin ABD’de de kullanılması için başvuruda bulunulacak. ABD’de drone ile kargo gönderimi konusunda Amazon‘un dışında Flirtey adlı bir girişim de çalışmalarını sürdürüyor. Bu alanda önümüzdeki yıllarda FAA tarafından bir izin verilirse bu şirketlerin büyük bir rekabete tutuşacağını söyleyebiliriz.

Drone kargoculuğu şirketi Zipline, Ruanda'da yapacağı kargo faaliyetleri için lojistik şirketi UPS ile danışmanlık anlaşması imzaladı. Bu şirketlerin ortaklığı olumlu sonuç verirse önümüzdeki dönemde ABD'de de bu hizmetin sunulabilmesi için izin başvurusunda bulunulacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği