Dünyanın en hızlı kargo drone’u

Dünyanın en hızlı teslimat drone'unu hizmete sunan Zipline adlı şirket, Ruanda'da hayat kurtardığı gibi drone'larla ilgili işleyişi düzenleyen kuralları gevşetmeye hazırlanan ABD'de de hayat kurtaracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Zipline, birkaç yıl önce Ruanda’daki uzak tıp merkezlerine kan ve ilaç göndermek için ulusal bir drone teslimat sistemi kurdu. Şu anda ise saatte 128 kilometre azami hıza sahip drone’u ile dünyanın en hızlı ticari teslimat drone’unu geliştirdi.

Zipline, daha hızlı ve kullanımı daha kolay drone’un çok sayıda ‘büyük oyuncuyu’ cezbeden bir endüstride kendisine fayda sağlayacağını umuyor. Bu ‘büyük oyuncular’ arasında drone teslimat hizmetini senelerdir test eden Amazon ve Avustralya’da yürütülen bir pilot proje kapsamında tıbbi ilaç ve burrito (bir Meksika yemeği) teslimi yapmak için drone kullanan Project Wing yer alıyor.

Yakın zamanda Zipline ve diğer şirketler Amerika’da daha fazla deneme yapabilecek. ABD hükümetinin önümüzdeki ay özel drone operatörleri ile drone hizmetleri denemek isteyen eyaletler arasında anlaşmalar yapılmasına yeşil ışık yakması bekleniyor.

Zipline, Ruanda’da bolca tecrübe edinme imkanı buldu. 2016’nın Ekim ayında hizmet vermeye başladığından beri drone’ları 4 binden fazla uçuşta 300 bin kilometrelik uçuş gerçekleştirdi. Şirket Tanzanya’da da benzer bir hizmet vermeye başladı.

Zipline CEO’su Keller Rinaudo, Afrika tecrübesinin şirkete bütün lojistik sistemini (sadece drone’ları değil) elden geçirme konusunda ilham verdiğini söylüyor. Zipline, drone’ların depolandığı ve malzemelerin yüklendiği dağıtım merkezlerinde düzeltmeler yaptı ve uçuş öncesi kontrollere yardımcı olması için bilgisayarlı görme teknolojisi kullanıyor. Bu ve bunun gibi değişiklikler, sipariş alma ve drone’u yola çıkarma süresini 10 dakikadan 1 dakikaya indirdi.

ABD’de de hayat kurtaracak

Yaptığı değişiklikler sayesinde Zipline tek bir merkezde günde 500 uçuş yapabilecek. Önceden sadece 50 uçuş yapabiliyordu. Şirket, dünyanın en hızlı teslimat drone’unun sıradan bir dörtdönere (quadcopter) kıyasla daha geniş bir alanda hizmet verebildiğini, gidiş-dönüş 160 kilometreyi bulan bir yolculukta 1,75 kilograma kadar yük taşıyabildiğini söylüyor.

Rinaudo, söz konusu acil tıbbi malzemeleri ve diğer ürünleri teslim etmek olduğunda, hızın Zipline’a katkı sağlayacağını düşünüyor. Girişim, ABD’deki birkaç sağlık hizmeti sistemleriyle ortaklık imzaladı ve projelerini yıl sonuna kadar hayata geçirmeyi umuyor. Rinaudo, “Afrika’da öğrendiğimiz en önemli şey, hızın her şey demek olduğu. Bu teknolojinin yurt dışında hayat kurtarabildiğini gösterdik. Şimdi de ABD’de hayat kurtarabileceğini göstereceğiz.” dedi.

Kaynak: Technology Review

Zipline, 2016'nın Ekim ayında Ruanda'da hizmet vermeye başlayan bir şirket. Ülkedeki uzak tıp merkezlerine kan ve ilaç göndermek için ulusal bir drone teslimat sistemi kurdu. Şirket "dünyanın en hızlı kargo drone'u" olarak adlandırdığı drone'u geliştirdi. Bu drone, daha önceden günde 50 uçuş gerçekleştirebilen Zipline'ın uçuşlarını 500'e çıkaracak. Üstelik sıradan bir dörtdönere (quadcopter) kıyasla daha geniş bir alanda hizmet verebilen bu drone, gidiş-dönüş 160 kilometreyi bulan bir yolculukta 1,75 kilograma kadar yük taşıma kapasitesine sahip. Afrika'da hayat kurtarabildiğini kanıtlayan Zipline, yakın zamanda drone'la ilgili işleyiş kurallarını gevşetmeye hazırlanan ABD'de de hayat kurtarmak üzere hizmet vermeye başlayacak.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği