Amazon’un uçan ikmal depoları

Drone ile teslimat konusunda öncü şirketlerden olan Amazon, bu teknolojiyi daha etkin kullanmak için gökyüzünde zeplin depolar uçurmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un drone ile teslimat çalışmalarına 2013’ten bu yana aşinayız. Ancak dün ortaya çıkan Amazon patenti, e-ticaret devinin drone teslimatlarını yeni bir boyuta taşıyabileceğini gösteriyor. ‘Uçan ikmal merkezi’ adı verilen patent, ürün deposu olarak kullanılan bir zeplinden drone’lar ile teslimat yapmayı öngörüyor.

Uçan ikmal merkezleri (AFC) belirli ürünlerle doldurulacak ve Amazon’un ürün talebinin artacağını öngördüğü noktalara konuşlandırılacak. Yiyecek teslimatı için kullanılabilen ısı kontrollü drone’lar da dahil olmak üzere pek çok drone AFC’lerde hazır bekleyecek. Talep olduğu anda bu drone’lar anında hızlı servisler yapabilecek.

Taraftarlara anında teslimat

Patent dosyasında gösterilen bir örnekte bir spor karşılaşmasına yer verilmiş. Eğer aşağıda büyük bir şampiyonluk maçı oynanıyorsa Amazon’un AFC’si taraftarlar için atıştırmalık yiyecekler ve takımlara ait hediyelik eşyalarla doldurulacak. AFC’ler stadyuma yakın bir noktada uçurularak ses ya da görüntü yayını da yapabilecek. Dosyaya göre bu yayınlar reklam amaçlı olarak da kullanılabilecek.

Patentte karmaşık bir sistem ağının, havadan teslimatı yönlendireceği belirtiliyor. Uçan ikmal merkezlerinin ve dağıtım drone’larının dışında Amazon, AFC’lere insanları, ürünleri ve drone’ları taşıyabilecek geniş servis araçları kullanmayı planlıyor. Amazon, Drone’ları AFC’lere servis aracı ile götürerek, drone’ların enerjisini sadece teslimat yapmak için kullanmayı planlıyor.

Tabii ki bu bileşenler, envanter yönetim sistemlerine ve diğer yazılımlara bağlı olacak. Bu sistemler havada ya da yerde bulunan insanlar tarafından kontrol edilecek. Dosyada ayrıca servis araçlarının ve drone’ların teslimat için uçuşlarını gerçekleştirirken bir yandan da hava durumu, rüzgar hızı ve güzergah verilerini birbirleri ile paylaşacağı bir ağ içinde olacağını belirtiyor.

Amazon bu konseptin nasıl ve ne zaman hayata geçirileceği konusunda henüz bir bilgi vermedi.

Kaynak: TechCrunch

Amazon'un drone ile teslimat çalışmalarına 2013'ten bu yana aşinayız. Ancak dün ortaya çıkan Amazon patenti, e-ticaret devinin drone teslimatlarını yeni bir boyuta taşıyabileceğini gösteriyor. 'Uçan ikmal merkezi' adı verilen patent, ürün deposu olarak kullanılan bir zeplinden drone'lar ile teslimat yapmayı öngörüyor. Amazon bu zeplinlerin, talebin artma olasılığı bulunan noktalara gönderilebileceğini ve talep oluştuğunda anında teslimat gerçekleştirilebileceğini belirtiyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği