Amazon dronlarını hırsızlığa karşı koruma patenti aldı

Amazon, teslimat dronlarını kötü niyetli kişilerin ele geçirmesini engellemeyi amaçlayan bir patent aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon teslimat dronlarının kaçırılmasına karşı bir patent aldı. ‘İnsansız araçların kötü amaçlı ele geçirmeden korunması’ adlı patent için iki yıl önce başvuru yapan Amazon geçtiğimiz hafta onay aldı. Patent özellikle teslimat araçları için tasarlanmış ve kötü niyetli kişilerin şirketin dronlarını ele geçirmesini engellemeyi amaçlıyor.

Bu teknolojinin kullanılacağının garantisi yok ancak şirketin teslimat yeteneklerinde devrim yaratmak isteyen Amazon gibi bir e-ticaret devi için bu oldukça önemli bir hamle. Amazon, verilen siparişleri dronları kullanarak bir saat içinde teslim etme çalışmaları yapıyordu. Bu patent şirketi bu hedefine bir adım daha yaklaştırıyor. Şirketin dronlarla alakalı diğer patentleri arasında hata tespit edildiğinde kendi kendini yok eden dronların yanı sıra ses ve el hareketlerine tepki verebilen dronlar bulunuyor.

Kaçırılmaya karşı patenti hazırlayan Amazon donanım ve sistem mimarı Glen C. Larsen geçmişte daha güvenli imzalar oluşturmak için hologramları kullanan bir patent de hazırlamıştı. Larsen’in önceki patentleri genellikle klavye üzerine. Bu yeni patent, onun için de bir ilk.

Dronu, paketi ve teslimatı korumak için

Patent metninde “İnsansız hava araçlarının kullanımı arttıkça bu İHA’lara yönelik kötü niyetli davranış ihtimali de artacaktır. Bu kötü niyetli davranışlar pek çok farklı amaç doğrultusunda gerçekleştirilebilir: İHA’yı ve taşıdığı paketi çalmak, İHA’yı düşürmek ya da İHA’nın operasyonunu bir şekilde sekteye uğratmak vb.” ifadeleri yer alıyor. Amazon dronlarını bu gibi tehlikelere karşı korumak istiyor.

19 sayfalık belgede bu korumalı dronların nasıl oluşturulacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor ve Amazon’un dronla teslimat vizyonunun ne kadar sağlam olduğu görülebiliyor. Ancak belgedeki bazı cesurca iddialar ve hedefler, hayata geçirilmekten ziyade kendilerine uğraşacak bir şeyler arayan hacker’ları caydırmak için konulmuş gibi duruyor.

Kaynak: Mashable

Amazon teslimat dronlarının kaçırılmasına karşı bir patent aldı. 'İnsansız araçların kötü amaçlı ele geçirmeden korunması' adlı patent için iki yıl önce başvuru yapan Amazon geçtiğimiz hafta onay aldı. Patent özellikle teslimat araçları için tasarlanmış ve kötü niyetli kişilerin şirketin dronlarını ele geçirmesini engellemeyi amaçlıyor. Bu teknolojinin kullanılacağının garantisi yok ancak şirketin teslimat yeteneklerinde devrim yaratmak isteyen Amazon gibi bir e-ticaret devi için bu oldukça önemli bir hamle.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği