Mercedes’in kargoya özel drone’lu aracı

Matternet adlı drone üreticisi ile anlaşma yapan Mercedes, drone'ların paketleri içinden alıp evlere taşıyabileceği bir elektrikli araç geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mercedes-Benz, teslimat drone’ları denince akla ilk gelen firmalardan birisi değil. Ancak şirket yaptığı yeni anlaşma ile bu teknolojiyi ileri taşımayı amaçlıyor. Otomobil üreticisi şirket, Matternet adlı lojistik drone’ları üreticisi ile birlikte çalışarak, teslimat drone’larını daha pratik hale getirecek Vision Van adlı bir konsept araç geliştirdi.

Elektrikli araçta bulunan tam otomatik drone’lar paketleri araçtan alıp kısa mesafe içinde taşıyarak, bir insan kurye için çok zahmetli ve yavaş olacak bu işi hızlıca gerçekleştirebiliyor. Dağıtım merkezinden müşteriye kadar herkesi birbirine bağlayan sistem ayrıca normalde uygulanması çok kolay olmayan ‘aynı gün içinde teslimat’ ya da ‘belirli bir saatte teslimat’ gibi yöntemleri zorlanmadan uygulayabiliyor.

Kullanıma geçmesi zaman alacak

Bu aracı yakın zamanda mahallenizde görme ihtimaliniz düşük. Mercedes bu ürünü seri üretime sokma konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Teslimat drone’u konusu hala yasal olarak düzenlenemediği için şirketin bu projeye şimdiden yatırım yapması büyük bir kumar olabilir.

matternet2_drone_payload

Sıradan kurye kargolarının bir günde kat ettiği mesafe göz önünde bulundurulduğunda, Vision Van’ın elektrikle çalışması da büyük bir dezavantaj. Tek seferde en fazla 270 km yol kat edebilen aracın menzili teslimat işlemleri için yeterli olmayabilir. Yine de Vision Van, oluşturduğu konseptle teslimat drone’larının nasıl çalışabileceğine dair bir fikir veriyor. Drone’ların merkezi bir dağıtım deposundan havalanmasından ziyade sadece kısa mesafelerde seyahat etmeleri, hem daha kızlı hem de daha kullanışlı bir çözüm.

Kaynak: Engadget

Teslimat drone'u fikri bir süredir ortada dolaşıyor ancak henüz bu alanda gerekli yasal düzenlemeler yapılmadığı için herhangi bir şirket bu hizmeti sunamıyor. Bu engellere rağmen Mercedes konuya yeni bir yaklaşım getirecek bir konsept geliştirdi. Matternet adlı lojistik drone'u üreticisi ile anlaşan ünlü otomobil üreticisi, Vision Van adını verdiği bir araç üretecek. Bu elektrikli araç teslimat yapılacak bölgeleri gezerken drone'lar da paketleri araçtan alıp evlere dağıtacak. Böylece dağıtım işlemi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği