Amazon paranızı ‘yormadan’ tüketecek

Amazon, Dash Replenishment servisi ile ev aletlerinin azalan malzemeleri otomatik olarak sipariş etmesini amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un Dash Replenishment (Hızlı Takviye) servisi, sürekli tüketilen ve belirli aralıklarla satın alınması gereken ürünlerin siparişini kolaylaştırmak için üretilmiş bir sistem. Deterjan, kahve filtresi köpek maması gibi tüketim ürünleri üreten firmalar, evlere bir ‘takviye butonu’ yerleştirerek müşterilerinin tek tuşla sipariş vermelerini sağlayabiliyorlar. Bu butonlar internete bağlanarak siparişi Amazon üzerinden tedarikçi firmaya iletiyor.

Amazon şimdi bu servisi bir adım daha geliştirerek sipariş verme işlemini tamamen otomatik hale getiriyor. Samsung’la yapılan anlaşma ile birlikte artık bazı Samsung yazıcılar kendi kartuş siparişini kendileri verecek. Kartuştaki mürekkep miktarının azaldığını fark eden sistem, daha önceden tanımlanan kartuşun siparişini Amazon üzerinden verecek. Böylece kullanıcı, yazıcının kartuşunu takip etmekle uğraşmayacak.

Bu yeni sistem yazıcılarla sınırlı kalmayacak. Amazon, internete bağlanabilen tüm ev aletlerinin ihtiyaçlarını belirleyip ona göre sipariş almayı hedefliyor. Dash Replenishment için Ocak ayında bir API yayınlayan Amazon, tüm üreticilerin Amazon’dan otomatik sipariş için kendi yazılımlarını hazırlamasına olanak verdi. Amazon’un bugüne kadar açıklanan partnerleri arasında General Electric, Brother, Whirlpool gibi elektronik ev eşyası üreticileri bulunuyor. Ayrıca Amazon’un API’ını kullanan Brody Berson adlı bir yazılımcı, kendi pizza ve alkol sipariş butonlarını hazırladı ve bunu nasıl yaptığını kendi blogunda detaylı bir şekilde anlattı.

Parası olana hayat kolay

Bu arada Amazon otomatik siparişin teslimat kısmını da otomatize edecek olan servisi Amazon Prime Air için yasal düzenlemelerin tamamlanmasını bekliyor. Gelen siparişlerin drone’lar ile iletilmesini amaçlayan sistem hayata geçtiğinde gerçekten gelecekte yaşadığımızı hissedeceğiz. Artık ev aletlerimiz neye ihtiyacımız olduğunu bilecek ve biz daha evimizde neyin az kaldığını bilmeden yenisi kapımıza ulaşmış olacak.

Amazon geçtiğimiz ay başlattığı hızlı takviye servisi Dash Replenishment'ın kapsamını genişletmeye devam ediyor. Yeni yapılan anlaşmayla Samsung yazıcılar, azalan kartuşların yenisini Amazon'dan kendileri sipariş edecekler.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği