Amazon verileri buluta kamyonla taşıyor

Amazon, internet üzerinden buluta aktarılması yıllar alacak kadar fazla verisi bulunan şirketlerin verilerini, Snowmobile adlı kamyonlarında taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon Web Hizmetleri (AWS) CEO’su Andy Jassy, çarşamba günü Las Vegas’ta düzenlenen AWS müşteri konferansında yaptığı bir saatlik konuşmayı etkileyici bir şekilde bitirdi. Sahneye Snowmobile (kar arabası) adında dev bir kamyon getirten Jassy’nin sadece izleyenlere güzel bir gösteri sunmak istediği düşünüldü ancak durum hiç de öyle değildi. AWS’nin konferans kapsamında sunduğu en büyük (en azından boyut olarak) ürün olan Snowmobile’in tarihi aslında bundan bir yıl öncesine dayanıyor.

Günümüzde küçük girişimlerden dev şirketlere kadar her işletme mümkün olduğunca hızlı bir şekilde verilerini bulut servislerine taşımak istiyor. Ancak bazı şirketlerin o kadar fazla verisi bulunuyor ki bunları Amazon’un bulut servisine yüklemek çok fazla zaman alabiliyor.

Bin terabaytlık kutular

Geçtiğimiz yıl Amazon bu probleme Snowball (kar topu) adı verilen bir çözüm sundu. Bir masaüstü bilgisayar kasası boyutunda olan bu kutu içinde bir petabayt (bin terabayt ya da bir milyon gigabayt) veri barındırabiliyor. Şirketler bu kutuları Amazon’dan kiralıyor ve bilgi işlem çalışanları şirketin tüm verilerini bu kutulara dolduruyor.

Daha sonra kutu Amazon’a geri yollanıyor ve içindeki veriler Amazon’un sunucularına yükleniyor. Böylece şirketler bir terabaytlık veriyi Amazon’a 1 haftada gönderebiliyor. İnternet üzerinden yapılsa çok daha uzun ve problemli olabilecek bu işlem Snowball sayesinde kolayca gerçekleştirilebiliyor. Bu işlemin ardından şirket dilerse kendi veri merkezini tamamen kapatabiliyor.

Beklentilerin üzerine çıktı

Jassy ilk başta Snowball’ın çok fazla tercih edilmeyeceğini düşündüğünü hatta ekibini çok fazla sipariş verdikleri için azarladığını söylüyor. Ancak durum hiç de Jassy’nin düşündüğü gibi olmadı. Ekip servisi açıkladıktan çok kısa süre sonra, ilk siparişin on katı kadar sipariş vermek zorunda kaldı. Jassy “Snowball ile ne kadar fazla veri taşıdığımıza inanamıyorum” diyor.

Snowball o kadar popüler oldu ki, pek çok şirketten bilgi işlem çalışanları Snowball kutuları ile fotoğraf çektirip Amazon’a göndermeye başladılar.

Snowball yetmezse Snowmobile var

Bugünlerde bazı şirketlerin Snowball’a bile sığmayacak, eksabaytlarla (bin petabayt ya da bir milyar gigabayt) ölçülen verileri bulunuyor. Sıradan veri iletim yöntemleri ile bu verileri Amazon sunucularına yüklemek 26 yıl sürebilir. Bunun çözümü ise Snowmobile. Jassy “10 adet Snowmobile ile aktarımı normalde 26 yıl sürecek veriyi altı ay içinde sunucularımıza aktarabiliriz.” diyor.

Böylece çok fazla verisi bulunan ve bu verileri buluta aktarmak isteyen şirketler, verilerini Amazon’un Snowmobile kamyonlarına yükleyip sunucuya gönderebiliyor.

Snowball ise kullanıcılardan gelen yenilikçi fikirler sebebiyle daha yüksek kapasite ve işlem gücü ile geliştirildi.

Kaynak: Business Insider

Günümüzde tüm şirketler verilerini bulut üzerinde saklamak için çabalıyor. Bazı şirketlerin verileri çok fazla olduğu için Amazon Web Hizmetleri (AWS) bu şirketlere Snowball adını verdiği 1 petabayt (bin terabayt) kapasiteli kutular göndermeye başlamıştı. Oldukça popüler olan bu yöntemde şirket tüm verilerini Snowball'a yükleyip Amazon'a geri gönderiyor. Bu veriler de Amazon sunucularına yükleniyor. Böylece haftada 1 petabayt veri aktarımı yapılabiliyor. Ama şirketin verileri eksabaytlarla (bin petabayt) ölçülüyorsa o zaman Amazon kutu (Snowball) yerine kamyon (Snowmobile) gönderiyor. Bu kamyonlarla, normalde bulut sunucusuna aktarılması onlarca yıl alacak veriler, altı ay içinde gönderilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği