Amazon kesintisi interneti durdurdu

Amazon'un bulut bilişim servisi, salı günü yaşanan bir aksaklık sebebiyle binlerce çevrimiçi servisin hizmet dışı kalmasına sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon’un bulut bilişim servisi, salı günü yaşanan bir aksaklık sebebiyle binlerce çevrimiçi servisin hizmet dışı kalmasına sebep oldu. Proje yönetimi hizmetlerinden, toplu taşıma uyarılarına kadar, Amazon Web Services altyapısı ile çalışan pek çok hizmet durma noktasına geldi. AWS, S3 servislerinde yüksek hata oranları bulunduğunu açıkladı.

S3 servisi, Amazon’un basit depolama çözümü olarak adlandırdığı bir hizmet. Bu hizmeti kullanan şirketler S3 üzerinde veri depolayabiliyor, web uygulamalarını yönetebiliyor ya da kullanıcıların indirebileceği bir yazılım barındırabiliyor. Yaklaşık 150 bin web sitesi tarafından kullanılan S3, ESPN.com gibi ABD’nin en büyük spor sitelerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Pek çok şirket etkilendi

SimilarTech Pazarlama Müdürü Daniel Buchuk, “Bu sorun sebebiyle internetin önemli bir bölümü kullanılamıyor. Büyük sitelerin yaklaşık yüzde 1’i bu hizmeti kullanıyor. Bu sitelerin arasında SoundCloud, Quora, Giphy ve Slack de bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Amazon salı gününün çoğunu bu problem üzerinde çalışarak geçirdi. TSI 23:08’de S3 normal çalışma performansına döndürülmüştü.

AWS, Amazon’un en hızlı büyüyen ve bir çeyrekte 3,5 milyar Dolar ile en fazla gelir getiren kolu. En büyük bulut hizmeti sağlayıcısı AWS, tüm dünyadaki sunucuları ile Netflix gibi çevrimiçi hizmetlere de ev sahipliği yapıyor. Gün geçtikçe şirketler, verilerini bulut üzerinde depolama konusunda daha hevesli hale geldiği için Amazon’un yanı sıra Microsoft ve Alphabet gibi şirketlerin de bulut bilişim hizmetleri büyüyor.

Atlassian Corp. AWS sorunlarının proje yönetim aracı Trello ve çalışan iletişim aracı HipChat gibi servislerin çalışmasını engellediğini açıkladı. Expensify da benzer sorunlarla karşılaştığını belirtti. Şikago şehri raylı sistemi de yolcularına AWS sorunları sebebiyle elektronik hizmet güncellemelerini sunamadığını ifade etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu da bulut sağlayıcısının, sayfa yüklenmesi sırasında yaşanan bir problemi çözmeye çalıştığını söyledi.

Yaşanan sorunların ardından Amazon’un New York borsasındaki hisselerinde küçük bir düşüş gözlendi.

Kaynak: Bloomberg

Amazon'un bulut bilişim servisi, salı günü yaşanan bir aksaklık sebebiyle binlerce çevrimiçi servisin hizmet dışı kalmasına sebep oldu. Proje yönetimi hizmetlerinden, toplu taşıma uyarılarına kadar, Amazon Web Services altyapısı ile çalışan pek çok hizmet durma noktasına geldi. AWS, S3 servislerinde yüksek hata oranları bulunduğunu açıkladı. S3 servisi, Amazon'un basit depolama çözümü olarak adlandırdığı bir hizmet. Bu hizmeti kullanan şirketler S3 üzerinde veri depolayabiliyor, web uygulamalarını yönetebiliyor ya da kullanıcıların indirebileceği bir yazılım barındırabiliyor. S3 yaklaşık 150 bin web sitesi tarafından kullanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği