Veri merkezine dönüşen termik santraller

Bulut bilişim alanında lider hizmet sağlayıcı Amazon, İtalya'da kapatılan termik santrallerin bir kısmını devralarak veri merkezine dönüştürmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon, yeni veri merkezi kurma amacıyla İtalyan elektrik üretim şirketi Enel ile görüşme sürecinde. Anlaşmanın önümüzdeki aylarda sonuçlanması bekleniyor.

Enel’in yenilenebilir enerji üretimine geçmesi sonucu kullanmayacağı termik santrallerin bir kısmına Amazon Web Services talip oldu. Kuzey İtalya’da yer alan beş termik santralin, sıfırdan bir tesis inşa edilmeden veri merkezlerine dönüştürülmesiyle hem enerji tasarrufu hem de maliyette düşüş hedefleniyor. 

İtalya’nın ekonomik göstergelerini iyileştirmek adına geçtiğimiz yıllarda Hükumet yabancı yatırımcılara avantaj sağlayacak düzenlemeler getirmişti. Bu nedenle Amazon’un bu yatırımı hem İtalya’ya hem de Amazon’a yarıyor.

Güçlenen ticari bağlar

Halihazırda 2010’dan bu yana İtalya’da hizmet veren internet mağazası bulunan ve bu süre zarfında 450 milyon Euro değerinde (yaklaşık 1 milyar 676 milyon TL) yatırım yapan Amazon, aynı zamanda ülkede bin 700 kişi istihdam ediyor. Site yazın yaptığı açıklamayla Roma’da büyük bir depo da açacağı duyurmuştu.

Bulut bilişim sektörünün lideri Amazon Web Services, yakın zamanlarda Paris, İrlanda, Almanya ve Birleşik Krallık’ta veri merkezleri açmıştı.

Kaynak: Reuters

İtalyan elektrik şirketi Enel temiz ve dönüştürülebilir enerji üretimine geçerek termik santrallerini kapatma kararı aldı. Atıl kalacak termik santrallerin değerlendirilmesi için Amazon harekete geçti. Bulut bilişim ağını güçlendirmek isteyen Amazon, eski termik santralleri veri merkezlerine dönüştürmeyi planlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği