Dünyadaki kömür santrallerinin yüzde 40’ı zarar ediyor

Carbon Tracker adlı düşünce kuruluşu tarafından yayımlanan yeni rapora göre, incelenen 6 bin 685 kömür santralinin yüzde 42'si zarar ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer hala fosil yakıt yakmamamız gerektiğine ikna olmayan varsa, kömürle çalışan elektrik santrallerine dair elde edilen yeni veriler ikna olmalarını sağlayabilir. Carbon Tracker adlı düşünce kuruluşu tarafından yayımlanan yeni rapora göre, incelenen 6 bin 685 kömür santralinin yüzde 42’si zarar ediyor. 2040’ta bu oranın yüzde 72’ye çıkması bekleniyor.

Kömürle çalışan termik santraller, yakıt maliyetinin artması, daha sıkı çevresel düzenlemeler ve gittikçe ucuzlayan güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi problemlerle karşı karşıya kalıyor. Neticede hükumetlerin ya bu santrallere hazineden para aktarması ya da halkın elektrik faturalarını artırması gerekiyor. Ya da kömür kullanmaktan vazgeçebilirler.

Temiz enerji altyapısı kurmak bile daha ucuz

Kömür santrallerinin yüzde 35’i o kadar maliyetli ki bu santralleri temiz enerji altyapısıyla dönüştürmek hem devlet hem de santrali işleten şirket için daha ucuza gelir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetinin her geçen gün düşmesiyle birlikte 2030’a geldiğimizde kömür santrallerinin yüzde 96’sını temiz enerjiye dönüştürmek daha düşük maliyetli olacak.

Ekim ayında Birleşmiş Milletler’in sunduğu raporda 2032’den önce fosil yakıt kullanmayı bırakmamız gerektiği belirtilmişti. Daha kötü iklim etkilerine maruz kalmamak için bu geçişi hızlandırmamız gerekiyor.

Çalışmada hala kar edebildiği tespit edilen yüzde 58’lik kısım ise şu anda para kazanmak uğruna dünyayı kirletmeye devam ediyor.

Kaynak: Futurism

Carbon Tracker adlı düşünce kuruluşu tarafından yayımlanan yeni rapora göre, incelenen 6 bin 685 kömür santralinin yüzde 42'si zarar ediyor. 2040'ta bu oranın yüzde 72'ye çıkması bekleniyor. Kömür santrallerinin yüzde 35'i o kadar maliyetli ki bu santralleri temiz enerji altyapısıyla dönüştürmek hem devlet hem de santrali işleten şirket için daha ucuza gelir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının maliyetinin her geçen gün düşmesiyle birlikte 2030'a geldiğimizde kömür santrallerinin yüzde 96'sını temiz enerjiye dönüştürmek daha düşük maliyetli olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği