EPA, Trump yönetiminin kömür dostu iklim planını sonuçlandırıyor

Trump yönetimi ABD'de elektrik enerjisi üretimi için faaliyet gösteren kömür santrallerinin kapatılmaması yönünde karar çıkmasını bekliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu yazı, konusunda uzman okurlarımızın yazılarına yer verdiğimiz konuk yazar programı kapsamında yayımlanmıştır. Siz de katkıda bulunmak isterseniz yazı paylaşım sayfamızı kullanabilirsiniz.

Konuk yazar: Çağdaş Göl

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Trump yönetiminin Ekonomik Temiz Enerji (ACE) planını sonuçlandırdı ve iklim değişikliğini ele almak için Obama dönemi politikalarını geri çekti. Obama yönetiminin temiz enerji planı (CPP), karbondioksit salınımını azaltmak için ulusal hedefler belirlemişti. Ancak bu hedeflere ulaşma çerçevesinde devletin kömür santrallerini kapatmasını gerektirecek katı kararlar alması gerekiyor. Haber sitesi NPR’ın açıklamalarına göre, Trump yönetiminin yaklaşımı, her bir enerji santralinin salınım oranlarında düzenlemeye giderek bu santrallerin iş dünyasında daha uzun süre yer almasına yardımcı olmayı içeriyor.

Temiz Güç Planının kırsalı desteklemesi bekleniyor

Trump yönetimi, planının kömür endüstrisi işlerine dayalı kırsal toplulukları destekleyeceğini umuyor. ACE, devletlere salınım azaltma standartlarını belirleme konusunda daha fazla yetki verirken, “temiz kömüre” yatırım yapmayı teşvik edeceğini iddia ediyor. ACE, elektrik sektöründe karbon kirliliğini 2005 yılına göre yüzde 30 oranında azaltmayı hedefliyor, ancak bu salınımlar 2005’ten bu yana zaten yüzde 28 oranında azaldı.

Obama yönetiminin Temiz Güç Planı (CPP), mahkeme tarafından durduruldu ve Trump bu duruma yönelik olarak yeni bir planla ilgili yürütme emri imzaladı. Trump yönetiminin planı 30 gün içinde yürürlüğe girebilir, ancak bu plan uygulanmadan önce birçok yasal zorluklarla karşılaşabilir.

Trump’ın çabaları kömür santrallerinin kapatılmasını engellemeyebilir

Yasal engeller aşılsa bile, Trump’ın çabalarının kömür santrallerini açık tutmak için yeterli olup olmayacağı konusunda belirsizlikler sürüyor. Sierra Club isimli çevre kuruluşu, doğal gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretme maliyetlerinin düşmesiyle birlikte, 52 adet kömür santralinin Trump seçildiğinden beri kapanma planlarını açıkladığını belirtti. Bu olaylara ek olarak, Michael Bloomberg gibi hayırseverler, kömürle çalışan enerji santrallerini kapatmak için milyonlar verebileceklerini taahhüt ettiler. Sonuç olarak, kömür tesislerini uzun süre açık tutmak için bir plan yapılmış olsa bile, Trump yönetimi bu süreçte başarılı olamayabilir.

Kaynak: Engadget

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Trump yönetiminin Ekonomik Temiz Enerji (ACE) planını sonuçlandırdı ve iklim değişikliğini ele almak için Obama dönemi politikalarını geri çekti. Obama yönetiminin temiz enerji planı (CPP), karbondioksit salınımını azaltmak için ulusal hedefler belirlemişti. Ancak bu hedeflere ulaşma çerçevesinde devletin kömür santrallerini kapatmasını gerektirecek katı kararlar alması gerekiyor. Trump yönetiminin, her bir enerji santralinin salınım oranlarında düzenlemeye giderek bu santrallerin iş dünyasında daha uzun süre yer almasına yardımcı olmaya çalışacağı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği