Dünya hükümetleri 2030’da kömüre veda etmeyi hedefliyor

İngiltere ve Kanada, İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP23) kömür kullanımını sonlandırmak için uluslararası işbirliği yapacağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İngiltere ve Kanada, Birleşmiş Milletler’in ev sahipliğindeki İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP23) kömür kullanımını sonlandırmak için uluslararası işbirliği yapacağını duyurdu.[/inlinetweet] İngiltere İklim Değişikliği ve Endüstri Bakanı Claire Perry, “Küresel kömür tüketiminin azaltılması tüm ülke ve devletler için hayati ve acil bir öncelik taşımalıdır. Powering Past Coal Alliance (anlaşmanın adı), kömürün zamanının geçtiğini dünyaya duyuracak. Birleşik Krallık olarak 2025 yılına dek aşamalı olarak kömür üretimini bırakmayı taahhüt ediyor ve diğer ülkelere de ilham vermeyi umuyoruz.” dedi.

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Catherine McKenna, “Kömürü aşamalı olarak değiştirmek iklim, sağlık ve çocuklar için iyi bir haber. Kömür, kelimenin tam anlamıyla kentlerimizi boğuyor; kömürün yarattığı kirlilikten ötürü her yıl bir milyon insan ölüyor. ” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=-hlqCmQz0qs

Geçtiğimiz sene Kasım ayında sekiz kömür santralini 2025 yılına kadar kullanımdan kaldırmayı planladığını duyuran İngiltere, 135 yıldır ilk defa bu sene 24 saatliğine kömür kullanmadı. Kanada ise 2030 yılına kadar kömür kullanımını sonlandırmayı planlıyor. Nitekim 2015 yılı itibariyle ülkenin enerji ihtiyacının yarısından fazlası yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor.

İki ülkenin öncülüğünde şimdiden 20’den fazla ülke bu anlaşmanın bir parçası oldu. Seneye aynı zamanlarda bu sayının 50’nin üzerine çıkması bekleniyor. İnisiyatifin de iki önceliği var: ilk olarak ülkelerin kömürü ne zaman bırakabileceklerine dair aşamaları gösteren net hedefler belirlemesi, sonrasında buna yönelik bir yatırım yapılmayacağını taahhüt etmesi.

Paris İklim Anlaşması da önem taşıyor

Ekim 2016’da hayata geçirilen Paris İklim Anlaşması, küresel sıcaklıkların sanayi öncesi döneme göre iki dereceden fazla yükselmesini önlemeyi amaçlıyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü‘ne üye ülkelerin de 2030 yılına kadar kömürü bırakması hedefleniyor.

Kaynak: Futurism

İngiltere ve Kanada, İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP23) kömür kullanımını sonlandırmak için uluslararası işbirliği yapacağını duyurdu. İki ülkenin öncülüğünde şimdiden 20’den fazla ülke bu anlaşmanın bir parçası oldu. Seneye aynı zamanlarda bu sayının 50’nin üzerine çıkması bekleniyor. İnisiyatifin de iki önceliği var: ilk olarak ülkelerin kömürü ne zaman bırakabileceklerine dair aşamaları gösteren net hedefler belirlemesi, sonrasında buna yönelik bir yatırım yapılmayacağını taahhüt etmesi.2 yanıt

Yorumunuz: