Yenilenebilir enerjide bir başarı öyküsü daha: Kosta Rika

Orta Amerika ülkelerinden Kosta Rika, geçtiğimiz yılın 250 gününden fazlası için ihtiyaç duyduğu enerjiyi yenilenebilir kaynaklarından sağladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kosta Rika, 2016 yılını doğayla barışık bitirdi. Ülkenin enerji operatörü, yıl içinde 250’den fazla gün için ihtiyaç duyulan enerjinin, yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını açıkladı. Kosta Rika Elektrik Enstitüsü (ICE) tarafından verilen bilgilere göre, yenilenebilir enerjiyle ülkenin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 98,1’i karşılandı. 4,9 milyon nüfusa sahip ülkenin elektriği çoğunlukla birçok nehir ve mevsimlik yağışla beslenen hidroelektrik enerji santrallerinden sağlandı. Ayrıca jeotermal enerji tesisleri ve rüzgar tribünleri üretimde öne çıkarken güneş ve biyokütle enerjisi ufak ama gelişmekte olan bir katkıda bulundu. Fosil yakıtlar sayesinde üretilen elektrik ise iki yıldır pek tercih edilmiyor.

Ülkenin 2016’daki elektrik üretiminin kaynaklara göre dağılımı. Soldan sağa: hidroelektrik, jeotermal, rüzgar, biyokütle ve güneş enerjisi.

Ülkede 110 gün süren karbonsuz elektrik üretimi, enerji şirketinin fosil yakıt tesislerini etkin hale getirmesiyle bitti. Fakat, Kosta Rika Elektrik Enstitüsü bunların ardından ülkenin fosil yakıtsız günlerinin tekrar başladığını belirtti.

Ülke, 2015’te enerji ihtiyacının yüzde 98,9’unu yenilenebilir enerji ile karşılamıştı. Kosta Rika endüstrileşmiş diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, etrafı kömürle çevrilmiş bir yer olduğu için adeta mücevher gibi parlıyor. Fakat ülkenin küçülen ekonomisi ve doğal kaynakları, ABD gibi enerji açlığı çeken (dinamo) ülkelere karşı avantaj sağlıyor. Örneğin Kosta Rika’nın nüfusu ABD’nin 65’te biri ve ürettiği elektrik 373 kat az. Amerika’da Ocak-Ekim 2016 tarihleri arasında elektrik üretimi yüzde 15 oranında hidroelektrik, rüzgar, güneş ve öteki yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandı. Bu dönemde ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık üçte ikisini kömür ve doğal gaz karşılandı. Geri kalan yüzde 19’u da nükleer enerji santralleri sayesinde üretildi.

Yeni yıl beklentisi

Elektrik Enstitüsü Başkanı Carlos Manuel Obregón’un beklentisi, ülkenin dört yeni rüzgar çiftliği ve meterolojik durumundan ötürü yıl içinde istikrarlı bir şekilde üretimin devam etmesi. Dolayısıyla Kosta Rika’nın başarı hikayesi devam edecek gibi.

Kaynak: Mashable

Kosta Rika'nın 2016 içinde, 250'den fazla gün için ihtiyaç duyduğu enerjiyi, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sağladığı açıklandı. 4,9 milyonluk ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 98,1'i yenilenebilir enerjiyle karşılanırken, üretimde hidroelektrik enerji santralleri birinci sırada geliyor. Ülkenin küçülen ekonomisi ve zengin doğal kaynakları ilgi çekici dururken maliyetleri düşüren bu durum bir yandan endüstrileşmiş ülkeleri rahatsız edebilir. Fakat ne olursa olsun, 2015'ten beri büyük bir başarı sağlayan ülke yenilenebilir enerji üretiminde 'istikrar' istiyor.

3 Yorum

  • Ülkemizde hes ler yapılıyor diye millet birbirini kesiyor, elin adamı enerjisinin %80 nini hesden elde ettiği için övünüyor.
    Onlarda mı sorun bizde mi?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği