Kenya’da Afrika’nın en büyük rüzgar enerjisi santrali kuruldu

Kenya tarihindeki en büyük özel yatırım sayesinde Afrika kıtasının en büyük rüzgar enerjisi santrali kuruldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kenya, 2020 yılına kadar yüzde 100 yeşil enerjiye geçme hedefine ulaşmak ve elektrik üretme kapasitesini artırmak için Afrika’nın en büyük rüzgar enerjisi santralini kurdu.

Başkan Uhuru Kenyatta‘nın bir toplantıda yaptığı açıklamaya göre, Lake Turkana Wind Power (LTWP) adı verilen santral, ulusal şebeke için 310 megawatt civarında enerji üretecek ve ülkenin elektrik tedariğini yüzde 13 oranında artıracak.

Kenyatta yaptığı konuşmada “Afrika’nın en büyük rüzgar enerjisi santralini yapacağımızı duyurarak kıtanın çıtasını yükselttik. Kenya’nın yenilenebilir enerji anlamında dünya liderlerinden biri olma yolunda ilerlediğine hiç şüphe yok. Bu santral için, maliyeti 700 milyon Dolar civarında 365 rüzgar türbini inşa edildi. Bu da Kenya tarihinin en büyük özel yatırımı olmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Hükumetin beyanına göre bu proje gücünü Hint Okyanusu’ndan çıkan ve yıl boyunca etkili olan Turkana koridor rüzgarından alıyor.

Kenya, yenilenebilir enerji anlamında başarılı ülkelerden

Kenya, geçtiğimiz yıllarda da temiz enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla gündeme gelmişti. Yenilenebilir 2018 Küresel Durum Raporu‘na göre, 700 megawatt üretebilme kapasitesiyle Kenya, jeotermal enerji üretme anlamında dünya 9.’su konumunda. Kenya ulusal elektriğinin yüzde 70’i kadarı, hidroelektrik ve jeotermal gibi yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. Devlete ait elektrik şirketi KenGen, Kenya’da kullanılan elektriğin yaklaşık yüzde 80’ini üretiyor. Bu oranın yüzde 65’i, hidroelektrik kaynaklarından elde ediliyor.

Çabalar yeterli değil

Kenya’nın kuracağı santral, kıtanın tek rüzgar enerjisi projesi değil. Fas, Etiyopya ve Güney Afrika’da da sürdürülebilir enerji sağlayan rüzgar santralleri mevcut. Bu ülkelerdeki santraller kıtanın enerji tedariğini sağlamaya yardımcı olsa da, Uluslararası Enerji Ajansı’na göre Sahra Altı Afrika‘nın 2030 yılına kadar evrensel elektrik erişimi hedefine (gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelere elektrik götürme projesi) ulaşabilmesi için 300 milyar Dolar yatırım yapması gerekiyor.

Kaynak: CNN

Kenya, 2020 yılına kadar yüzde 100 yeşil enerjiye geçme hedefine ulaşmak ve elektrik üretme kapasitesini artırmak için Afrika'nın en büyük rüzgar enerjisi santralini kurdu. Hükumetin beyanına göre bu proje gücünü Hint Okyanusu'ndan çıkan ve yıl boyunca etkili olan Turkana koridor rüzgarından alıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kenya Başkanı Uhuru Kenyatta "Lake Turkana Wind Power (LTWP) adını verdiğimiz santral, ulusal şebeke için 310 megawatt civarında enerji üretecek ve ülkenin elektrik tedariğini yüzde 13 oranında artıracak. Kenya'nın yenilenebilir enerji anlamında dünya liderlerinden biri olma yolunda ilerlediğine hiç şüphe yok. Bu santral için, maliyeti 700 milyon Dolar civarında 365 rüzgar türbini inşa edildi. Bu da Kenya tarihinin en büyük özel yatırımı olmasını sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği