Kenya 2020’den itibaren tamamen temiz enerji kullanmayı hedefliyor

Kenya’nın cumhurbaşkanı 2020 yılına kadar ülkeyi yüzde 100 yeşil enerjiye taşımayı planladığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sürdürülebilir kalkınma planı izleyen cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Kenya’nın karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmayı hedefliyor.

Şu anda ülke elektriğinin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor; bu rakam dünya ortalamasının neredeyse üç kat fazlası. Tamamen yenilenebilir enerjiye geçmek de nüfusun ulusal güç dağıtım şebekesine ulaşımını artırabilir ve böylece fabrika üretim masraflarını da kısabilir.

Daha yeşil bir gelecek

Kenya düşük maliyetli ve düşük emisyonlu enerji sağlayan jeotermal enerji üretimine yaptığı yatırımla biliniyor. Yenilenebilir Enerji Kaynakları 2018 Küresel Durum Raporu’na göre, ülke jeotermal enerji üretim kapasitesi (700 megawatt) ile dünyada dokuzuncu sırada yer alıyor. Afrika’nın en büyük rüzgar enerji tesisi şu anda Kenya’nın Rift Vadisi’ndeki Turkana Gölü’nde geliştiriliyor ve ülkede başka rüzgar enerji santralleri için de ayrı yatırımlar yapılıyor.

Kenya’da, tahmini 9 milyon hanenin şebekeden bağımsız yenilenebilir enerjiye erişimi bulunuyor ve bu rakam giderek büyüyor.

Kaynak: We Forum

Sürdürülebilir kalkınma planı izleyen cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, Kenya’nın karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmayı hedefliyor. Şu anda ülke elektriğinin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor; bu rakam dünya ortalamasının neredeyse üç kat fazlası. Kenya düşük maliyetli ve düşük emisyonlu enerji sağlayan jeotermal enerji üretimine yaptığı yatırımla biliniyor. Yenilenebilir Enerji Kaynakları 2018 Küresel Durum Raporu’na göre, ülke jeotermal enerji üretim kapasitesi (700 megawatt) ile dünyada dokuzuncu sırada yer alıyor. Kenya'da, tahmini 9 milyon hanenin şebekeden bağımsız yenilenebilir enerjiye erişimi bulunuyor ve bu rakam giderek büyüyor.

1 Yorum

  • “Şu anda ülke elektriğinin yüzde 70’i yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor; bu rakam dünya ortalamasının neredeyse üç kat fazlası.” Çok şaşırdım, ben yenilenebilir enerji kaynaklarını en çok kullanan ülkelerin gelişmiş ülkelerden biri olduğunu düşünmüşken, asıl gelişmişlik, Kenya CB gibi vizyoner birinin ülkesini bu duruma getirmesidir, bravo…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği