Bill Gates’ten geleceğe dair tahminler

Geçmişte sosyal medya ve akıllı telefon konularında doğru tahminlerde bulunan Bill Gates, şimdi de dünyanın geleceğine dair çeşitli tahminlerde bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill Gates’in bedeni şu anda canlı olsa da beyninin gelecekte de var olacağını kestirmek güç değil. Dünyaca ünlü milyarder, geçmişte programlamaya, halk sağlığına ve çevreye dair doğru tahminlerde bulunmuştu. Ayrıca akıllı telefonların yaygınlaşmasını ve sosyal medyayı da doğru şekilde öngörmüştü. Bütün bunlar göz önüne alındığında, en son yaptığı tahminlerin de doğru çıkabileceğini söyleyebiliriz.

İşte Gates’in dünyamızın geleceğine dair öngörüleri;

Biyoterörizm yılda 33 milyon kadar insanı yok edebilir

Bill Gates Şubat ayında Münih’te katıldığı bir konferansta, küresel toplum sağlığını tehdit eden en önemli tehlikelerden birinin biyoteröristler tarafından yayılan hastalık mikropları olduğunu söyledi. Gates’in sözlerine göre epidemiologlar “Önümüzdeki 10-15 yıl içinde dünyada bir salgın yaşanması mümkün” diyor. Eğer çok etkili bir virüs kullanılırsa bir yıl içinde 33 milyon insan ölebilir. Bu yüzden de Gates ve kendisinin yardım kuruluşu, aşıyı dünya genelinde öncelikleri haline getirdiler.

Afrika gıda konusunda tamamen bağımsız olacak

Gates, 2015 Yıllık Mektubu’nda, 2030 yılında Afrika’nın tarım sektöründe yüzde 50 oranında yükseliş göstereceğini ve tüm kıtanın gıda konusunda bağımsız olacağını öngörmüştü. Sahra Çölü’nün güneyinde yaşayanların yüzde 70 kadarı çiftçi olmasına rağmen Afrika şu anda her yıl yaklaşık 50 milyar Dolar değerinde yiyecek ithal ediyor. Gates’e göre “Önümüzdeki 15 yıl içinde, çiftçilik alanında yapılacak yenilikler bu ironiyi ortadan kaldıracak. Bugüne kadar üretilen suni gübreler ve diğer teknolojiler sayesinde Afrikalı çiftçiler randımanlarını artıracaklar.”

Mobil bankacılık yoksul insanların yaşamlarını değiştirecek

Nakit para sıkıntısı çekilen Afrika ülkelerinde insanlar sağlık hizmeti, besin veya eğitim gibi hizmetleri ödeme konusunda zorlanıyor. Gates bunun sebebinin yetersiz bankacılık altyapısı olduğunu söylüyor. M-PESA gibi finansal hizmetler, Kenya ve Uganda gibi ülkelerde dijital banka hesaplarına erişim hizmeti sunuyor. Daha önceden bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan kişiler bu hesapları kullanarak paralarını daha kolay saklayabilirler.

2035’te neredeyse hiç fakir ülke olmayacak

Gates, 2014 Yıllık Mektubu’nda, günümüzdeki yardımların miktarını göz önünde bulundurarak 2035 yılında dünyada neredeyse hiç fakir ülke kalmayacağını açıkladı. Gates, “Neredeyse tüm ülkeler şu anda alt orta sınıf dediğimiz sınıfın seviyesinde olacak. Ülkeler yeni aşılar, daha kaliteli tohumlar ve dijital devrimden nasibini alacak.” dedi.

2030 yılında yeni bir temiz enerji bulunacak

Gates’in 2016’da yaptığı en umutlu tahminlerden biri, önümüzdeki 15 yıl içinde güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir kaynakların dünyanın büyük çoğunluğuna hakim olacağını söylemesiydi. Gates, “Eğer ucuz ve temiz bir enerji kaynağı bulabilirsek, iklim değişikliğini durdurmakla kalmayıp çok daha büyük şeyler yapmamız mümkün olabilir.” dedi.

Otomasyon birçok işin sonunu getirecek

Gates, önümüzdeki 20 yıl içinde otomatik robotların fabrika ve depolardaki işçilerin yerini almasının mümkün olduğunu söylüyor. İş gücünde yaşanacak kayıp, otomasyona gidecek sektörlere bağlı olarak binlerce belki de milyonlarca olabilir. Gates’in bu tarzda bir geleceğe dair görüşleri arasında, insanlardan alınan vergileri dengelemek için robotlara da vergi uygulanması var.

Çocuk felci 2019’da dünyadan silinebilir

2016’daki son verilere göre dünya genelinde 37 çocuk felci vakası yaşandı. Bu sayı 1980’lerin sonundaki 400 vakayla kıyaslandığında çok az. O yüzden Gates, bu hastalığın tıpkı çiçek hastalığı gibi dünyadan tamamen silineceğini umuyor.

Kaynak: World Economic Forum

Bill Gates’in dünyanın geleceği için yaptığı tahminler şu şekilde:

  • Biyoterörizm yılda 33 milyon kadar insanı yok edebilir
  • Afrika gıda konusunda tamamen bağımsız olacak
  • Mobil bankacılık insanların yaşamını değiştirecek
  • 2035’te neredeyse hiç fakir ülke olmayacak
  • 2030 yılında yeni bir temiz enerji bulunacak
  • Otomasyon birçok işin sonunu getirecek
  • Çocuk felci 2019’da dünyadan silinebilir

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği