Bill Gates’ten robot vergisi önerisi

Bill Gates, insanlar robotlar yüzünden işini kaybederse, robotların bu insanları yeniden eğitmek için gerekli masrafları karşılaması gerektiğini savunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Otomasyon geleceğin vazgeçilmez bir parçası. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, geleceğin şekillenmesi konusunda planlı hareket etmenin ve otomasyonun insanlara etkisinin olumlu yönde olmasını sağlamanın önemine dikkat çekiyor. Quartz’a verdiği röportajda Bill Gates, eğer insanlar robotlar yüzünden işlerini kaybederse, robotların bu insanları yeniden eğitmek için gerekli masrafları vergi olarak karşılaması gerektiği görüşünü savunuyor.

“Şu anda bir işçi diyelim ki yılda 50 bin Dolar kazanıyor. Bu gelirin vergisi alınıyor. Eğer bir robot gelir de aynı işi yaparsa, aynı vergiyi ondan da almamız gerekir.” şeklinde konuşan Gates, işi robotlar tarafından yapılan kişilerin, insanların empatisini ve anlayışını gerektiren işlere yönlendirilebileceğini ifade etti. Ancak bu yeni işlerin eğitimini alma konusunda gerekli devlet okulları ve eğitim programlarının maliyetinin karşılanması için de bir vergi gelirine ihtiyaç var.

Doğru yönlendirmenin önemi

Gates konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyanın ihtiyacı olan, bu fırsatı vergilendirmek ve bugün sahip olduğumuz tüm ürün ve hizmetleri insan işçiliğinden arındırmak. Böylece yaşlı kişilere daha fazla bakım sunabiliriz, okullardaki sınıf mevcutlarını azaltabiliriz, özel ihtiyaçları olan çocuklara daha fazla yardımcı olabiliriz. Tüm bu alanlarda ihtiyaç duyulan empati ve anlayış halen sadece insanlara mahsus özellikler ve bu alanlarda halen çok fazla insana ihtiyaç var. Eğer işi robotlar tarafından yapılan insanları bu alanlara yönlendirmek için gerekli eğitimi ve geliri sağlayabilirsek ilerleme kaydetmiş oluruz.”

Bu aslında saçma bir fikir değil. Gates robotik alanında çalışan şirketlerin, gelecekte bu tarz bir vergilendirmeye maruz kalabileceklerinin farkında olduğunu ve böyle bir karara tepki göstermeyeceklerini belirtiyor. Hatta Gates asıl tepkinin, işini kaybeden kişilerden geleceği görüşünde. Geçmişte insanlığın önünde büyük bir fırsat olarak duran küreselleşme, uygun şekilde yönetilmediği için insanların tepkisine yol açtı. Bundan 20 yıl önce, 2000’li yıllar bir fırsat olarak görülürken bugün dünyanın pek çok ülkesinde, milliyetçi ve muhafazakar politikaların desteklenmesinin en önemli sebeplerinden birisi, küreselleşmenin olumsuz etkilerinin toplumları kendi içine dönmeye itmesiydi. Donald Trump’ın kurmak istediği duvar, sadece fiziksel olarak yasa dışı göçmenlikten koruma sağlamıyor, sembolik anlamda da dış tehditlerden çekinen bir toplumun varlığına işaret ediyor.

AB düzenlemeye gidiyor

Vergilendirme konusu yeni yeni dile getirilen bir tartışma. Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada, vergi önerisi kabul edilmezken, otomasyon konusunda çeşitli düzenlemelerin yapılması gerekliliğine dikkat çekildi. Açıklamada “Avrupa Birliği kendi düzenlemesini gerçekleştirmezse, diğer ülkelerin sunduğu kuralları kabul etmek zorunda kalabilir.” denildi.

Kaynak: Mashable, Venture Beat, New Atlas

Otomasyon geleceğin vazgeçilmez bir parçası. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, geleceğin şekillenmesi konusunda planlı hareket etmenin ve otomasyonun insanlara etkisinin olumlu yönde olmasını sağlamanın önemine dikkat çekiyor. Quartz’a verdiği röportajda Bill Gates, eğer insanlar robotlar yüzünden işlerini kaybederse, robotların bu insanları yeniden eğitmek için gerekli masrafları vergi olarak karşılaması gerektiği görüşünü savunuyor. “Şu anda bir işçi diyelim ki yılda 50 bin Dolar kazanıyor. Bu gelirin vergisi alınıyor. Eğer bir robot gelir de aynı işi yaparsa, aynı vergiyi ondan da almamız gerekir.” şeklinde konuşan Gates, işi robotlar tarafından yapılan kişilerin, insanların empatisini ve anlayışını gerektiren işlere yönlendirilebileceğini ifade etti. Ancak bu yeni işlerin eğitimini alma konusunda gerekli devlet okulları ve eğitim programlarının maliyetinin karşılanması için de bir vergi gelirine ihtiyaç var.6 yanıt

Yorumunuz: