Avrupa, Bill Gates’in robot vergisi önerisini reddetti

Avrupa Komisyonu Üyesi Andrus Ansip, Bill Gates tarafından önerilen 'robotlardan vergi alma' fikrine sıcak bakmadığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Komisyonu Dijital Ortak Pazardan Sorumlu Üyesi Andrus Ansip, Bill Gates tarafından önerilen ‘robotlardan vergi alma’ fikrine sıcak bakmadığını açıkladı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, robotların yerini aldığı işçiler ne kadar kazanıyorsa o rakam üzerinden vergi alınmasını önermişti. “Örneğin bir işçi yıllık 50 bin Dolar’lık iş yapıyorsa bunun vergisi işverenden alınıyor.” diyen Gates aynı durumun, o işçinin yerine getirilen robot için de geçerli olmasını önermişti.

“Asla destek vermem!”

Ancak Ansip robotlardan vergi alınmasının taraftarı olmadığını net bir şekilde dile getirdi. CNBC tarafından perşembe günü Viyana’da gerçekleştirilen Pioneers adlı teknoloji konferansında konuşan Ansip “Vergilendirmenin amacı sadece gelir toplamak değildir… öğretmenler ve polislerin maaşlarını artırmak için de vergi toplanır.” dedi. Böyle bir vergiye destek verip vermeyeceği sorulduğunda ise Ansip “Asla. Asla” diyerek duruşunu net bir şekilde ifade etti.

Bill Gates, Şubat ayındaki röportajda, robotların sahipleri ya da üreticileri tarafından ödenecek vergilerin, iş gücünü yeni işler için eğitme gibi amaçlarla kullanılabileceğini dile getirmişti. Hatta Gates, böyle bir politika izlenerek robotların iş gücüne katılımının bilinçli bir şekilde yavaşlatılabileceğini ve geçiş döneminin bu şekilde daha iyi yönetilebileceğini savunmuştu.

Kaynak: Fortune

Avrupa Komisyonu Dijital Ortak Pazardan Sorumlu Üyesi Andrus Ansip, Bill Gates tarafından önerilen 'robotlardan vergi alma' fikrine sıcak bakmadığını açıkladı. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Şubat ayında yaptığı bir açıklamada, robotların yerini aldığı işçiler ne kadar kazanıyorsa o rakam üzerinden vergi alınmasını önermişti. Verginin sadece gelir elde etmek için alınmayacağını belirten Ansip, böyle bir uygulamaya asla destek vermeyeceğini ifade etti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği