Bill Gates servetini neden dağıtıyor?

Bill & Melinda Gates Vakfı'nın bu hafta yayımladığı yıllık mektupta, çiftin neden servetlerinin çoğunu bağışlamayı seçtiği açıklanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bill ve Melinda Gates, arkadaşları Warren Buffet ile birlikte 2010 yılında The Giving Pledge adlı projeyi başlattı. Zengin kişileri ihtiyaç sahiplerine bağış yapmak için cesaretlendiren bu proje kapsamında Gates ve Buffet yaşadıkları süre boyunca varlıklarının çoğunu hayır kurumlarına bağışlayacaklarına, ölümlerinden sonra da aynı şeyin devam edeceğine dair söz verdiler.

Gates ailesi, dünya genelindeki sağlık hizmetlerini iyileştirmek ve açlıkla mücadele edenlere yardımcı olmak için çalışan Bill & Melinda Gates Vakfı‘nın 2000’deki kuruluşundan bu yana neredeyse 20 yıldır bunu zaten yapıyor.

Vakfın bu hafta yayımladığı yıllık mektupta Bill Gates, eşi Melinda Gates ile birlikte neden varlıklarının çoğunu bağışlamayı seçtiklerini açıkladı. Bill Gates’e göre bunun temelde iki sebebi var. Bağış işi hem anlamlı hem eğlenceli. Gates mektupta şu cümlelere yer verdi:

Evlenmeden önce bile hayır işlerine ne kadar vakit harcayacağımız hakkında konuşurduk. Biz, bağış yapmanın, varlıklı birinin temel sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Çocuklarınızın ve kendinizin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kalanı değerlendirmenin en iyi yolu onu topluma geri vermek.

Hayırseverliğe duyduğu ilgiyi sosyal adalete değer vermeyi öğreten Katolik Kilisesi’ndeki yetiştiriliş tarzına bağlayan Melinda ise mektupta kendini şu şekilde ifade etti: “Her ikimiz de dünyayı bulduğumuzdan daha iyi şekilde bırakmamız gerektiğine inanan ailelerden geliyoruz.”

Bill Gates daha önce yaptığı açıklamalarda şu anda parasının çoğunu bağışladığı için kendisinden sonra çocuklarının milyarder olamayacağını, ama onların da Bill & Melinda Gates Vakfı’nda yoğun çalışmalar sürdürdüğünü belirtmişti. Melinda Gates mektupta “Bill ve ben bu işi neredeyse tam zamanlı olarak 18 yıldır yapıyoruz. Evliliğimizin büyük bir kısmı böyle geçti. Çocuklarımızın hayatının neredeyse tamamı da bu şekilde geçti. Bu işi yapıyoruz çünkü bu bizim hayatımız” sözlerine yer verildi.

Kaynak: Business Insider

Bill Gates ve eşi Melinda Gates varlıklarının büyük bir kısmını hayır işlerine ayırıyor. Bill & Melinda Gates Vakfı'nın bu hafta yayımladığı yıllık mektupta, çiftin neden servetlerinin çoğunu hayır işlerine harcamayı seçtiklerini açıklanıyor. Bill Gates'e göre bunun en temelde iki nedeni var; bağış yapmak hem anlamlı hem eğlenceli. Melinda Gates ise hayırseverliğe duyduğu ilginin sosyal adalete değer vermeyi öğreten Katolik Kilisesi'nden kaynaklandığını söylüyor. Hayırsever ikili, bağış yapmanın çok parası olan kişilerin temel sorumluluklarından biri olduğuna inanıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği