Jeff Bezos dünyanın en zengin 3. kişisi oldu

Servetini 65 milyar dolara çıkaran Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Warren Buffet’i geride bırakarak dünyanın en zengin üçüncü insanı oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

E-ticaret sitesi Amazon’un net değeri, geçtiğimiz hafta 65 milyar dolara ulaştı, bu sayede şirketin sahibi Jeff Bezos, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde Warren Buffet’i 32 milyon dolarla geride bıraktı. Bu kazanımıyla beraber, Bezos’un bu yılki mal varlığı 5.4 milyar dolar oranında arttı. Şubat ayında piyasaların dalgalanmasından ötürü 43 milyar dolara kadar düşmesinin ardından bu kazanım Bezos için büyük bir diriliş niteliğinde olsa gerek.

Bezos’un mal varlığının çoğu hızlı teslimat, Kindle ve Echo gibi cihazlar ya da Amazon’un bulut servislerinden kaynaklanıyor.

Seattle merkezli şirket, Nisan ayında yaptığı açıklamada o zamana kadarki en büyük net gelirini açıklayıp, birinci çeyrek satışlarının yüzde 28 oranında arttığını belirtmişti.

Bu yılın ikinci çeyreğinde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 8 kat daha fazla kar eden Amazon bu gelirin önemli bir kısmını Hindistan’daki servislerine borçlu. Hindistan’da Prime hizmetini başlatan ve bu ülkeye özel Prime Video içerikleri sunan şirket, ülkenin büyük potansiyelinin farkında.

Buffet paralarını Gates Vakfı’na bağışlamıştı

Bezos’un milyarderler listesindeki yükselişinde Buffet’in yardımseverliğinin de payı var. Berkshire Hathaway Şirketi’nin genel başkanı, Bill & Melinda Gates Vakfı’na 2.2 milyar dolarlık bağışta bulunmuştu.

89 milyar dolarla dünyanın en zengin insanı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates’ten sonraki ikinci en zengin kişi ise Inditex’in kurucusu İspanyol Amancio Ortega.

Kaynak: Fortune, Mashable

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde Warren Buffet’i geride bırakarak dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu. Listenin en başında 89 milyar dolarla Bill Gates yer alırken ikinci sırada da İspanyol giyim holdingi Inditex’in kurucusu Amancio Ortega Gaona yer alıyor. Bezos’un listedeki yükselişinde Warren Buffet’in katkılarından söz etmek de yanlış olmaz. Buffet’in CEO’su olduğu Berkshire Hathaway Şirketi Bill & Melinda Gates Vakfı’na 2.2 milyar dolarlık bir bağışta bulunmuştu. Bezos’un başarısını artırarak listedeki yerini daha da yükseklere taşıması bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği