Amazon’un e-ticaretteki önlenemez yükselişi sürüyor

Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos'un şirketi Amazon, ABD'deki e-ticaretin neredeyse yarısını elinde bulunduruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos’un şirketi Amazon, ABD’deki e-ticaretin neredeyse yarısını elinde bulunduruyor. e-Marketer tarafından açıklanan verilere göre Amazon üzerinden yapılan alışverişler ABD’de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 49’unu oluşturuyor. Şirketin bu başarısının tekelleşme olarak yorumlanabileceği ve Amazon’a bazı yaptırımlar getirilebileceği konuşuluyor. Ancak ülkedeki satışların tamamına bakıldığında, Amazon’un e-ticaret alanındaki üstünlüğünü görmek mümkün değil. Amazon üzerinden yapılan alışverişler ülkedeki tüm perakende satışların yüzde 5’ini oluşturuyor.

E-ticaret alanında Amazon’un ABD’de rakipsiz olduğu söylemek mümkün. İkinci sıradaki eBay’in e-ticaretten aldığı pay sadece yüzde 6,6, üçüncü Apple’ın payı ise yüzde 3,9. Dünyanın en fazla fiziksel mağazaya sahip perakende satış şirketi Walmart ise e-ticaretten sadece yüzde 3,7 pay alabiliyor.

En başarılı Prime Day etkinliği

Amazon’un kazancı özel günlerde katlanarak artıyor. Black Friday (kara Cuma) ya da Cyber Monday (siber Pazartesi) gibi indirim günlerinde en yüksek gelirlerini elde eden Amazon’un asıl başarısı şirketin kendi platformu üzerinde düzenlediği Prime Day etkinliğinde ortaya çıkıyor. 16 Temmuz’da başlayan ve bu yıl öncekilerden farklı olarak 36 saat süren Prime Day etkinliği yeni bir rekora imza attı. Sitede o kadar fazla alışveriş yapıldı ki bir ara Amazon’un altyapısı tüm müşterilere hizmet vermekte zorlandı. Bazı müşteriler hata ekranlarıyla karşılaştı.

Amazon, Prime Day 2018 etkinliğinin bugüne kadar herhangi bir internet sitesinden bir gün içinde yapılan en yüksek alışveriş miktarına eriştiğini belirtti. 36 saatlik etkinlikte 100 milyondan fazla ürün satıldı. Etkinlik, Amazon’un hizmet verdiği 17 ülkede aynı anda gerçekleşti. Amazon’un kendi ürünleri Kindle e-kitap okuyucu ve Fire TV en popüler ürünler olarak göze çarptı.

Bezos’un serveti 150 milyar Dolar’ı aştı

Tüm bu rakamlar neticesinde Jeff Bezos dünyanın en çok kazanan kişisi olarak yerini biraz daha sağlamlaştırdı ve ikinci sıradaki Bill Gates’le arasındaki farkı da açmış oldu. Bloomberg’in açıkladığı rakamlara göre Bezos’un kişisel serveti ilk kez 150 milyar Dolar’ın üzerine çıktı. Böylece tarihte ilk kez tek bir kişi 150 milyar Dolar’dan fazla servete sahip oldu. İkinci sıradaki Bill Gates’in serveti ise 100 milyar Dolar civarında.

Jeff Bezos ayrıca dünyanın en zengin ailesi olan Walton ailesinin servetine de yaklaşmış durumda. Walton ailesinin toplam serveti 151,5 milyar Dolar. Eğer Bezos bu rakamı da geride bırakırsa artık sadece kurumlar ve ülkelerle karşılaştırılabilecek bir servete sahip olacak. Şu anda Jeff Bezos’un servetini, dünyanın en büyük ekonomileri listesine koyduğumuzda, Bulgaristan’ın hemen ardından 77. sıraya yerleşebiliyor.

1999’da Bill Gates’in toplam serveti bir dönem 100 milyar Dolar’ın üzerine çıkmıştı. Bu rakamı enflasyonla oranladığımızda bugünün parasıyla 149 milyar Dolar ediyor. Bezos’un serveti, bu rakamın da üzerine çıkarak Amazon’un kurucusunun her kategoride en zengin insan olduğunu gösteriyor. Ancak Bill Gates’in servetinin önemli bir kısmını Bill & Melinda Gates Derneği’ne bağışladığını söylemekte fayda var.

Kaynak: TechCrunch, Fortune, Bloomberg

e-Marketer tarafından açıklanan verilere göre Amazon üzerinden yapılan alışverişler ABD'de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 49'unu oluşturuyor. Amazon'un kazancı özel günlerde katlanarak artıyor. 16 Temmuz'da başlayan ve bu yıl öncekilerden farklı olarak 36 saat süren Prime Day etkinliği yeni bir rekora imza attı. Etkinlik boyunca 100 milyondan fazla ürün satıldı. Tüm bu rakamlar neticesinde Jeff Bezos dünyanın en çok kazanan kişisi olarak yerini biraz daha sağlamlaştırdı ve ikinci sıradaki Bill Gates'le arasındaki farkı da açmış oldu. Bloomberg'in açıkladığı rakamlara göre Bezos'un kişisel serveti ilk kez 150 milyar Dolar'ın üzerine çıktı.

1 Yorum

  • Böylece tarihte ilk kez tek bir kişi 150 milyar Dolar’dan fazla servete sahip oldu.

    Henry Ford,John D. Rockefeller ve Mansa Musa kim ki zaten.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği