Amazon Paypal’a rakip oluyor

Daha önce 'Pay with Amazon' butonu ile şirketlere ödeme hizmeti veren Amazon artık tüm dünyadan e-ticaret platformları ile anlaşma yapacak.
  • Amazon daha önce şirketler için sunduğu ödeme servisinin kapsamını e-ticaret platformlarını da kapsayacak şekilde genişletiyor.
  • Birlikte çalıştığı platformlara profesyonel destek sağlamayı vaat eden Amazon, ödeme alanında söz sahibi bir şirket haline gelmeyi amaçlıyor.

amazon pay

Dünyaca ünlü e-ticaret sitesi Amazon, internetten ödeme uygulamasının kapsamını genişletiyor. Daha önce sadece şirketlerin kendi sitelerinde ödeme yapılması için kullanabildiği ‘Pay with Amazon‘ (Amazon ile ödeme) artık e-ticaret platformlarında da kullanılabilecek. Yeni uygulama Amazon Payments Global Partner Program olarak adlandırılıyor.

Amazon 285 milyon kullanıcısıyla online alışverişteki en büyük platformlardan birisi. Bu özelliği sebebiyle Amazon ile ödeme, diğer şirketlerin de ilgisini çekiyor. Her siteye üye olup kredi kartı bilgilerini girmek için uğraşmak istemeyen kullanıcılar, Amazon ile ödeme sayesinde daha kolay bir şekilde ürün satın alabiliyor. Ödeme ekranı ne kadar kolay olursa alışverişler de o kadar artıyor.

Ancak bu yeni uygulama ile tek amaç kullanıcılara kolaylık sağlamak değil. Amazon yılların verdiği deneyimini diğer e-ticaret siteleri ile paylaşmayı planlıyor. Amazon Payments’ı kullanması için anlaşılan PrestaShop, Shopify gibi şirketler Amazon’un sitesinde ‘iş ortağı’ olarak listeleniyor. Amazon’un yaptığı açıklamaya göre bu şirketler ile gelecekte ortak pazarlama çalışmaları da yapılabilir.

Amazon söz sahibi olmak istiyor

Amazon’un bu işbirlikleri ile ağını genişletmesinin asıl sebebi ise pazarda bir ödeme alternatifi olarak kendisine yer edinmek. Paypal, Visa, Apple Pay gibi rakiplerinin yanında bugüne dek sönük kalan Amazon, artık pastadan daha büyük paylar almak istiyor.

E-ticaret şirketleri ile ortaklıklar şimdilik sadece Amazon’un daveti üzerine gerçekleşiyor. Ancak ileride bu partnerlerin sayısı arttıkça, daha fazla sitede Amazon’u ödeme seçeneği olarak görebiliriz. Hem ürün satışı hem ödeme konusunda söz sahibi olan Amazon önümüzdeki dönemde Paypal gibi bu alanda hatırı sayılır bir yeri olan şirketlere bile zor dönemler yaşatabilir.

Amazon geçtiğimiz yılda Amazon ile ödeme seçeneğini kullanan şirketlerin sayısının iki kat arttığını, toplam satış rakamının da bir buçuk kat arttığını açıklamıştı. Ayrıca şirketin 285 milyon kullanıcısının 23 milyonundan fazlası Amazon hesaplarını başka sitelerde kullanarak ödeme yaptı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği