Google da bir e-ticaret platformu olma yolunda ilerliyor

Google, reklam alanında gelişmeye başlayan Amazon'la mücadele etmek için Amazon'un trafiğini azaltacak özellikler kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google ve Amazon’un alışveriş savaşında medya şirketleri sivil zayiata dönüşebilir. Information’da yayımlanan bir raporda Google’ın alışveriş çalışmaları hakkında bilgi verildi. Dijital reklam çalışmaları ile Google ve Facebook’un bu alandaki hükümdarlığını sarsma tehdidi oluşturan Amazon’la mücadele etmek için Google, ‘Ekspres’ alışveriş özelliğine (yakında Google Shopping olarak anılacak) farklı satıcılar eklemeye başladı. Bu program ile arama devi Amazon’un ilerlemesini durdurmayı amaçlıyor. İnsanlar Google’da arama yaptıklarında ürünleri Amazon yerine daha küçük satıcılardan almalarını sağlayacak reklamlarla karşılaşacaklar. Google böylece kullanıcılarını Amazon’a yönlendirmeden ürün tavsiyesi yapmayı hedefliyor.

Ama Information’ın makalesinde Google’ın bu çalışmalarının medya şirketlerini nasıl etkileyeceğinden bahsedilmiyor. Bu değişim, satış ortaklığı yöntemiyle gelir elde eden medya şirketlerinin önemli bir gelir kaynağından artık çok daha az para kazanmasına sebep olabilir.

Satış ortaklığı sistemi nasıl çalışıyor?

Bugün CNET ya da Wirecutter gibi bazı medya şirketleri, internet sitesinde tanıttıkları ürünlerin satın alınması ile para kazanıyor. Süreç şu şekilde işliyor: bir kullanıcı Google üzerinde bir ürün aradığında karşısına o ürünü inceleyen sitelerin makaleleri çıkıyor. Kullanıcı bu sitelerden birine gidip ürünü satın almaya karar verdiğinde sitedeki linke tıklıyor. Bu link kullanıcıyı ürünün satıldığı başka bir siteye (genellikle Amazon’a) yönlendiriyor. Kullanıcılar bu linki takip ederek alışveriş sitesine gidip ürünü satın aldıklarında, ürünü inceleyen ve tavsiye eden internet sitesi de bu satıştan küçük bir pay elde ediyor.

Ama Google’ın yeni e-ticaret çalışmaları neticesinde şirket yeni bir öneri algoritması geliştiriyor. Bir ürünü Google’da aradığınızda, arama sonuçlarının sağ tarafında Google’ın önerileri beliriyor. Biraz aşağıya indiğinizde, o ürünü ve benzer ürünleri inceleyen bir internet sitesinin yazdığı makalenin bir kısmını görebiliyorsunuz. Biraz daha aşağıda ise daha fazla ürün önerisinde bulunan bir kutu daha karşınıza çıkıyor.

Medya şirketlerinin emekleri boşa gidiyor

Google, diğer internet sitelerinde yapılan önerileri inceleyerek kendi öneri algoritmasını geliştiriyor. Yani aslında diğer sitelerin emeklerinden faydalanarak, kendi sistemini geliştiriyor. İnternet siteleri bu ürün incelemelerini, kullanıcıları ürüne yönlendirip satışlardan pay alabilmek için yapıyor. Ama Google direkt arama ekranında bu ürünleri önermeye başlayınca kullanıcıların inceleme sitelerine girmesine gerek kalmıyor. Böylece siteler hem trafik hem de gelir kaybetmiş oluyor.

Yeni öneri kutusunda ürünü anında satın almak için bir buton da bulunuyor. Böylece Google aslında birçok küçük satıcıyı bünyesinde bulunduran bir alışveriş platformuna dönüşmüş oluyor. Bunun da Amazon ya da Aliexpress gibi alışveriş platformlarından pek bir farkı yok. Yeni öneri kutusu her aramada çıkmıyor. Bu da özelliğin hala deneme aşamasında olduğu anlamına gelebilir.

Google en son kazanç raporunda, önceki tahminlerine göre neredeyse bir milyar Dolar daha az para kazandığını açıkladı. Bu durum yatırımcıların Google’ın yavaşlamaya başladığı düşüncesine kapılmasına sebep oldu. Amazon’un reklam piyasasına dahil olması, Google’ın artık reklam gelirlerini sadece Facebook’la değil aynı zamanda Amazon’la da paylaşmak zorunda kalması anlamına gelebilir. Bu sebeple Google’ın büyümeye devam etmek için Amazon’un payından biraz daha fazla pay kapması gerekiyor. Bu süreçte olan, ürün satışlarından pay alan medya şirketlerine olacak gibi duruyor.

Kaynak: Fast Company

Google ve Amazon'un alışveriş savaşında medya şirketleri sivil zayiata dönüşebilir. Information'da yayımlanan bir rapora göre Google'ın alışveriş çalışmaları hakkında bilgi verildi. Dijital reklam çalışmaları ile Google ve Facebook'un bu alandaki hükümdarlığını sarsma tehdidi oluşturan Amazon'la mücadele etmek için Google, 'Ekspres' alışveriş özelliğine farklı satıcılar eklemeye başladı. Bu program ile arama devi, Amazon'un ilerlemesini durdurmayı amaçlıyor. İnsanlar Google'da arama yaptıklarında ürünleri Amazon yerine daha küçük satıcılardan almalarını sağlayacak reklamlarla karşılaşacaklar. Google böylece kullanıcılarını Amazon'a yönlendirmeden ürün tavsiyesi yapmayı hedefliyor. Ancak Google arama sonuçlarından direkt alışveriş yapılması, sitelerinde ürün önererek Amazon'da yapılan satışlardan pay alan medya şirketlerinin gelirlerine büyük bir darbe vurulması anlamına gelebilir. Üstelik Google arama sonuçlarındaki önerilerini bu şirketlerin hazırladığı öneri yazılarını değerlendirerek sunuyor. Yani medya şirketlerinin incelemelerinin geliri, incelemeyi yapan şirkete değil Google'a gidiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği