Ezber bozan girişimlerin ortak sırları

Kurdukları dijital platformlarla içine girdikleri endüstrileri değiştiren girişimlerin ortak özellikleri, endüstride herkesin değer kazanmasını sağlamaları.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her yıl bir yenisi ortaya çıkan dijital platformların klasik endüstrileri nasıl değiştirdiğini ilgiyle takip ediyoruz. Ancak çoğu zaman dönüştürmeye aday girişimlerin büyük çoğunluluğunun başarısız olduğunu gözden kaçırıyoruz. Peki Facebook, Amazon, Airbnb, Uber ve Google gibilerinin içine daldıkları sektörleri bu kadar hızlı, etkili ve başarılı değiştirebilmesinin ardındaki sır ne?

En temel ortak payda bu platformların sadece alıcı ve satıcıyı doğrudan buluşturarak maliyeti düşürmekle kalmayıp, kullanıcılarını güçlendirerek endüstrinin gelişmesini ve sürdürülebilir bir hal almasını sağlamaları. Müşteriler kazandıkça haliyle platformlar da kazanıyor.

Facebook’un reklam veren şirketlerin elemanlarına nasıl daha etkili reklamlar verebileceklerini öğreten eğitimler hazırlaması, Airbnb’nin ev sahiplerine evlerini daha çekici kılmak ve daha fazla para kazanmak için taktikler vermesi, Alibaba’nın Çin’de küçük ve orta bütçeli işletmelere destek olacak projeler üretmesi uzun vadede bu platformların gelirlerini artıracak çalışmalara en güzel örneklerden.

Platform yatırımı modeli nasıl uygulanır?

Platforma yatırımı modeli, organizasyonların sadece müşteri ile satıcıyı buluşturmanın ötesine geçmek için yapması gerekenleri adım adım anlatan bir yapıya sahip:

  1. Kullanıcıları değer olarak görün ve buna göre sınıflandırın. Hangi kullanıcıların ne kadar değerli olduğunu ve gelecekte bu değerlerin nasıl artırılabileceğini belirleyin. Kullanıcı değerini sadece yapılan alışverişle ölçmeyin.
  2. Kullanıcılara online eğitimler hazırlayın. Facebook, Airbnb gibi şirketlerin taktiklerini uygulayarak kullanıcılarınıza kısa vadede kazanım sağlayacak eğitim yazılımları ya da videolar hazırlayın.
  3. Platformun kullanıcılara göre daha kolay alabileceği riskleri belirleyin. Ortak gelir elde etmek için herkesin güvenliğinin sağlanması önemlidir. Eğer platform olarak müşterilerin güvenliğini geliştirebileceğiniz konular varsa gerekirse riski alıp müşterilerinizi koruyun. Kendini güvende hisseden müşteriler platformuzu daha fazla kullanacaktır.
  4. API (Uygulama Programlama Arayüzleri) ve SDK (Yazılım Geliştirme Kitleri), platformunuzun en iyi kullanıcılarının kendilerine daha fazla değer yaratmasına izin verir. Kendisi için değer yaratabilen kullanıcı platforma daha bağlı olur.
  5. Platformun müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanları belirleyin. Bir müşterinin platformunuza gelip de bulamadığı her ürün ya da hizmet yeni bir tedarik ortağı ile anlaşmak için bir fırsattır. Aranan ancak bulunamayan ürün ve hizmetleri sağlamak için harekete geçin.

Sürdürülebilir bir model sadece platformun kullanıcı ve ortaklarının daha değerli hale gelmesi ile mümkün olur. Platform liderinin gerçekleştirmesi gereken budur.

Kaynak: Harvard Business Review

Başarılı dijital platformların bu kadar uzun süre başarılı kalabilmesinin sebeplerinden en önemlisi, endüstrideki herkese değer katacak çalışmalar gerçekleştirerek sürdürülebilir bir sistem oluşturmaları. Platform yatırımı modeli olarak adlandırılan bu sistemi oturtmak için şu adımları takip etmek gerekiyor:

  1. Kullanıcıları değer olarak görün ve buna göre sınıflandırın.
  2. Kullanıcılara online eğitimler hazırlayın.
  3. Platformun kullanıcılara göre daha kolay alabileceği riskleri belirleyin.
  4. Müşterilerinize API (Uygulama Programlama Arayüzleri) ve SDK (Yazılım Geliştirme Kitleri) sunun.
  5. Platformun müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanları belirleyin.


Yorumunuz: