ABD Adalet Bakanlığı büyük şirketlere yeni bir tekelleşme incelemesi başlatıyor

ABD Adalet Bakanlığı, adını açıkça paylaşmadığı teknoloji devlerine karşı tekelleşme incelemesi başlatıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Salı günü açıklama yapan ABD Adalet Bakanlığı, teknoloji devlerine karşı geniş çaplı bir tekelleşme incelemesi başlatacağını duyurdu. Duyurunun ardından Amazon, Alphabet ve Facebook’un hisse değerlerinde düşüş yaşandı.

İnceleme başlatacağı şirketlerin adını açıkça paylaşmayan Adalet Bakanlığı, “İnternet aramalarını, sosyal medyayı ve perakende satış hizmetlerini egemenliği altına almış çevrimiçi platformları inceleyeceğiz.” dedi. Bu da akıllara Facebook, Google, Amazon ve Apple isimlerini getiriyor.

Amazon ve Amazon CEO’su Jeff Bezos’u sık sık eleştirmesiyle bilinen ABD Başkanı Donald Trump, Facebook’un muhafazakarlara karşı ön yargılı olduğunu öne sürüyor. Trump yakın zamanda da Peter Thiel’ın “Google’ın bir bulut projesi için ABD hükumetiyle iş birliği yapmama nedeni incelenmeli.” ifadesine katıldığını belirtmişti.

Apple CEO’su Tim Cook: “Piyasanın hakimi değiliz”

Salı günü yapılan Adalet Bakanlığı duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Mantıklı bir piyasa tabanlı rekabet olmadığı taktirde dijital platformlar müşteri taleplerini karşılamayacak şekilde hareket edebilir. Bakanlığın başlatacağı tekelleşme incelemesi bu gibi önemli konulara odaklanacak.”. Duyurunun ardından Facebook, Alphabet ve Amazon’un hisseleri yüzde 1’den fazla değer kaybetti. Facebook ve Apple sözcüleri konuya yorum yapmayı reddetti.

Haziran ayında Apple CEO’su Tim Cook ile yapılan bir röportajda Cook “Mantık çerçevesinde düşünen bir insanın Apple’ın tekel olduğu sonucuna varacağını sanmıyorum. Herhangi bir piyasada piyasaya hakim durumda değiliz.” demişti.

Kaynak: CNBC

Salı günü açıklama yapan ABD Adalet Bakanlığı, teknoloji devlerine karşı geniş çaplı bir tekelleşme incelemesi başlatacağını duyurdu. Bu hamle, teknoloji endüstrisine duyduğu ilgi giderek artan ABD Adalet Bakanı William Barr'ın en güçlü hamlesi. İnceleme sebebiyle teknoloji endüstrisindeki düzenleme baskısı daha da derinleşebilir. Bakanlık inceleme başlatacağı şirketlerin adını açıkça paylaşmasa da açıklamada "İnternet aramalarını, sosyal medyayı ve perakende satış hizmetlerini egemenliği altına almış çevrimiçi platformları inceleyeceğiz." ifadesinin yer alması akıllara Facebook, Google, Amazon ve Apple isimlerini getiriyor. Duyurunun ardından Facebook, Alphabet ve Amazon'un hisseleri yüzde 1'den fazla değer kaybetti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği