Google CEO’su Pichai de Kongre önüne çıkacak

Google CEO'su Sundar Pichai 5 Aralık'ta Adli Komite'nin önüne çıkarak arama motorunun algoritmasındaki taraflılık iddialarına yanıt verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de Cumhuriyetçi politikacılar -en başta Başkan Donald Trump- Google’ı muhafazakarların sesini bastırmakla suçluyor. Komite üyesi Bob Goodlatte Eylül ayında yaptığı bir açıklamada “Algoritmalarının nasıl çalıştığı ve nasıl denetlendiği konusu çok fazla ilgi çekiyor.” demişti. Buna karşılık olarak Google CEO’su Sundar Pichai 5 Aralık’ta Adli Komite’nin önüne çıkarak arama motorunun algoritmasındaki taraflılık iddialarına yanıt verecek.

Ağustos ayında Trump Google’ın arama sonuçlarıyla ‘oynandığını’ söylemiş ve arama devinin ‘muhafazakarların sesini bastırdığını’ iddia etmişti. Trump buna kanıt olarak Google’ın Başkan Obama’nın ‘Ulusa Sesleniş’ konuşmasını öne çıkardığını ancak kendi konuşmasını görmezden geldiğini söylemişti. Google bu iddialara şiddetle karşı çıktı ve Trump’ın da Obama’nın da ilk Ulusa Sesleniş konuşmalarını öne çıkardığını söylemişti. Trump’ın ilk Kongre konuşmasını kastettiği düşünülüyor ancak Google buna yanıt olarak da ne Trump’ın ne de Obama’nın Kongre konuşmalarını öne çıkarmadığını belirtti.

Tek sorun taraflılık iddiaları değil

Demokratlar ara seçimlerden sonra gücü ele geçirmek üzere ancak Google’ın endişe etmesi gereken tek konu muhafazakarlara karşı tavrı değil. Şirket daha önce Google+’ta bulunan bir açığı vaktinde açıklamadığı ve yüz binlerce kişinin özel bilgilerini tehlikeye attığı için eleştirilmişti. Ayrıca şirketin 20 bin çalışan yakın zamanda, cinsel istismar iddiası sebebiyle işten çıkarılan yöneticilerin aldığı yüksek tazminatları protesto etmek için grev yapmıştı. Son olarak, Google Çin’de Dragonfly adında sansürlü bir arama motoru üreteceği haberlerinin ardından binlerce çalışının tepkisini çekti.

Pichai ve Alphabet CEO’su Larry Page Eylül ayında gerçekleştirilen ve Facebook Yöneticisi Sheryl Sandberg ile Twitter’dan Jack Dorsey’nin katıldığı kongre toplantısına katılmamıştı. Komite üyeleri bunun üzerine salona temsili boş bir sandalye koyup üzerine Google yazısı asmıştı. 5 Aralık’ta Pichai’nin taraflılık, tüketici mahremiyeti ve tekelleşme konularında soruları yanıtlandırması bekleniyor. Tekelleşme konusunda Google Avrupa’da yakın zamanda 5 milyar Dolar cezaya çarptırılmıştı. ABD politikacıları da -Trump ve Goodlatte de dahil olmak üzere- Google’ın ülkede benzer yaptırımlarla karşılaşması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: Engadget

Google CEO'su Sundar Pichai 5 Aralık'ta Adli Komite'nin önüne çıkarak arama motorunun algoritmasındaki taraflılık iddialarına yanıt verecek. Eylül ayında davet edildiği toplantıya katılmayan Google CEO'su toplantıda taraflılık iddialarının yanı sıra  tüketici mahremiyeti ve tekelleşme konularında da sorulara maruz kalacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği