Suudi Arabistan veliaht prensi Apple ve Google’ı ziyaret etti

Veliaht prens Muhammed bin Selman, Amerika'daki Suudi algısını değiştirmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman bu hafta Silikon Vadisi’nde Apple CEO’su Tim Cook, Alphabet’in kurucularından Sergey Brin ve Google CEO’su Sundar Pichai başta olmak üzere birçok teknoloji yöneticisiyle görüştü. Suudi elçiliğine göre bu görüşmeler, Amerikalı teknoloji şirketleriyle Suudi Arabistan arasında iş birliği potansiyelini keşfetme amacını taşıyordu.

CNBC, Muhammed bin Selman’ın ayrıca Magic Leap CEO’su Rony Abovitz ile görüştüğünü ve şirketin artırılmış gerçeklik cihazını test ettiğini belirtti.

Veliaht prensin Mart sonunda başlayan ve geçtiğimiz günlerde biten bu geniş çaplı Amerika seyahati, ABD’deki Suudi algısını düzeltme çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Suudi tahtının gelecekteki sahibi bin Selman, ülkesindeki teknoloji ekonomisini büyütmeye duyduğu ilgi hakkında sessiz kalmazken ülkede kadınların araba sürmesi ve halka açık sinema gösterimlerine izin verilmesi gibi sosyal reformları başlattı. Bu noktalar ABD Başkanı Donald Trump’ın dostu olan David J. Pecker’ın medya şirketinin çıkarttığı yayınlarda övgüyle bahsediliyor. Ancak prens ve ülkesi çok daha endişe verici olaylar yüzünden göz önünde.

Kasım ayında Muhammed bin Selman, aralarında milyarder girişimci El-Velid bin Talal’ın da bulunduğu 200’den fazla Suudi yetkili ve iş adamının tutuklanıp Riyadh Ritz-Carlton’da gözaltında tutulmasına öncülük eden kişiydi. Bu tutuklamalar, yetkililer tarafından yolsuzlukla mücadele olarak tanımlansa da tutuklulara kötü davranıldığı hatta işkence yapıldığı ve büyük miktarlarda ceza ödemeye zorlandığı iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialara göre 17 tutuklu hastanelik olurken General Ali al-Qahtani gözaltında öldü. Suudi yetkililer bu iddiaları reddediyor. Bin Talal da salıverildiğinden beri gözaltı süresince herhangi bir şekilde kötü muameleye uğramadığını belirtiyor.

Geçtiğimiz hafta protestocular Muhammed bin Selman’ın Palo Alto’daki otelinin önünde toplanıp Suudi Arabistan’ın Yemen’deki iç savaşa dahil olmasına tepki gösterdi. 2015 yılından beri Suudi’ler Yemen’deki savaşın büyümesinde önemli rol oynadı. Bu durum, İran ile Suudi Arabistan arasında temsili bir savaşa dönüşmüş durumda. Bu sırada bir Birleşmiş Milletler paneli bu çatışmanın sivillere “orantısız bir şekilde” zarar verdiğini söylemesine rağmen Trump yönetimi yakın tarihte Suudi Arabistan’a 12,5 milyar Dolar’lık silah satışını onayladı.

Kaynak: Fortune

Suudi veliaht prensi Muhammed bin Selman bu hafta Silikon Vadisi'nde Apple CEO'su Tim Cook, Alphabet'in kurucularından Sergey Brin ve Google CEO'su Sundar Pichai başta olmak üzere birçok teknoloji yöneticisiyle görüştü. Suudi elçiliğine göre bu görüşmeler, Amerikalı teknoloji şirketleriyle Suudi Arabistan arasında iş birliği potansiyelini keşfetme amacını taşıyordu. Veliaht prensin Amerika gezisi ülkedeki Suudi algısını değiştirme çabası olarak görülüyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın dostu David J. Pecker'ın medya şirketlerinin çıkardığı yayınlara bakılırsa, ABD yönetimi de bu yeni algıyı benimsemeye hazır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği