Haftanın Özeti: 153

25 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

TÜİK, geçtiğimiz hafta yer verdiğimiz ‘Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2016’nın bölgesel sonuçlarını yayımladı. Sonuçlara göre Türkiye’de ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin 26 bin 486 TL ile en yüksek olduğu bölge Ankara bölgesi oldu. Ardından 26 bin 041 TL ile İstanbul bölgesi ve 23 bin 612 TL ile İzmir bölgesi geldi. Ortalamanın en düşük olduğu bölgeler sırasıyla 8 bin 679 TL ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, 8 bin 794 TL ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve 11 bin 088 TL ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari olarak kayıtlara geçti.

Bölgeler arası farka dikkat çeken bir başka istatistik.

Almanya’da 24 Eylül’de gerçekleştirilen federal seçimlerde [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Başbakan Angela Merkel dördüncü kez Almanya Şansölyesi seçildi.[/inlinetweet] Merkel’in başında bulunduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) oluşturduğu Hristiyan Birlik Partileri yüzde 33 oyla birinci oldu. Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 20,5 oyla ikinci sırayı alırken aşırı sağcı söylemleriyle dikkat çeken Almanya İçin Alternatif Partisi (AfD) yüzde 12,6 oyla üçüncü olarak ilk kez meclise girdi.

AfD ülkede Nazi yanlısı olarak biliniyor.

Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürdistan devletinin kurulması için Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 25 Eylül’de gerçekleştirilen referandumda ‘Evet’ diyenlerin oranının yüzde 92,7 olduğu açıklandı. Irak Başbakanı Haydar el Abadi, referandumun tek taraflı bir adım olduğunu ve sonuçla ilgili müzakerede bulunmayacaklarını açıklarken Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim müzakereye açık olduklarını ifade etti.

IKBY Başkanı Mesud Barzani bölge ülkeleri, Türkiye, ABD ve BM’nin tepkilerine rağmen referandumu iptal etmemiş ve sunulan alternatifleri de kabul etmemişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Somali, Yemen, Suriye, Libya ve İran vatandaşlarına yönelik uyguladığı seyahat kısıtlamaları Çad, Kuzey Kore ve Venezuela’yı da kapsayacak şekilde genişletildi. Süresiz şekilde getirilen kısıtlamaların niteliği ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Ülkelerin ABD ile bilgi paylaşımlarını geliştirmeleri durumunda listeden çıkartılabilecekleri belirtiliyor.

Asya Dövüş Şampiyonası açılışındaki Muay Thai maçında Singapur’un öne çıkan YouTube ünlülerinden Steven Lim ile ringe çıkan Dünya Vücut Geliştirme ve Beden Sporları Federasyonu (WBPF) Singapur Başkanı Pradip Subramanian, karşılaşmanın ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İlk başta beyin sarsıntısı geçirdiği sanılan Subramanian’ın ölüm nedeni araştırılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=dXTRqJd3IKs&t=100s

Tatile çıkarken seyahat biletini pasaportun arasına koyup fotoğraf çekmek bir ritüel haline gelmiş olsa da dikkatli olmakta fayda var, çünkü biletin üzerindeki rezervasyon kodu ya da barkod kullanılarak biletinize dair detaylara erişilebilir. Bilette değişiklik yapmak için de genellikle doğum tarihi bilgisine ihtiyaç oluyor, ki bu da birçoğumuzun Facebook profilinde dahi rahatlıkla bulunan bir bilgi.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Suudi Arabistan’da basılan bir ders kitabında yapılan bir hata tarihe geçti.[/inlinetweet] Ülkenin eski Kralı Faysal bin Abdülaziz el-Suud’u 1945’te Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni imzalarken gösteren kitapta Star Wars (Yıldız Savaşları) karakteri Yoda da kralın yanında yer aldı. Eğitim Bakanı Ahmed bin Mohammed Al-Issa kasıtsız olduğunu belirttiği hatadan dolayı özür dilerken, fotoğrafın Shaweesh adıyla bilinen Suudi sanatçı tarafından montajlandığı öğrenildi. Shaweesh, Yoda’yı ekleme sebebinin iki figürün de bilge, güçlü ve her zaman sakin gözükmesi olduğunu belirtti.

Dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek ülke Suudi Arabistan da sonunda bu yasağı kaldırıyor. Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud‘un kararıyla [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Suudi kadınlar Haziran 2018’den itibaren araç kullanabilecek.[/inlinetweet] Ülkedeki kadın hakları aktivistleri yasağın kaldırılması için yıllardır mücadele veriyordu.

14 şeritli otoyolları ve otomobile bağımlı sakinleriyle bilinen petrol zengini [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dubai, elektrikli araç kullanan sürücülerden otoyol ve park ücreti almayacak.[/inlinetweet] Şehirde elektrikli araçlar halihazırda ücretsiz şarj istasyonlarından 2019 sonuna kadar ücretsiz yararlanabiliyordu. Yeni düzenlemeyle artık otoyollar ve otoparklar da elektrikli araçlara ücretsiz oldu.

Fütürizm akımının öncülerinden İtalyan Ressam ve Şair [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Giacomo Balla 1913 yılında fütürist erkek giyim manifestosunu kaleme aldı.[/inlinetweet] Balla manifestosunda dönemin modern giysilerinin oldukça geri kalmış, renksiz, kasvetli ve sıkıcı olduğunu bunların yerine neşeli, cüretkar ve parlak renkli fütürist giysiler üretilmesi gerektiğini söylüyor.

Balla fütüristlerin ‘kişileri yorgun, zavallı ve üzgün hissettiren sönük renkli giysilerle savaştığını’ belirtiyor. Aradığı bu olabilir mi?

Dünyanın en şişman kadını unvanına sahip, 37 yaşındaki Mısırlı Eman Abdul Atti kalp ve böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sonucu hayatını kaybetti. Şubat ayında obezite ameliyatı olan Atti’nin ailesi, genç kadının operasyondan önce 500 kg olduğunu açıkladı.

https://www.youtube.com/watch?v=owqvBzj4eNw

İngiliz mücevherat şirketi [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Graff Diamonds dünyanın ikinci en büyük elması Lesedi La Rona’yı satın aldı.[/inlinetweet] Kanadalı Lucara Diamond‘ın geçen yıl 70 milyon Dolar açılış fiyatıyla açık artırmaya koyduğu elmas, uzmanlara göre ‘analiz için çok büyük’ olduğu için alıcı bulamamıştı. Bir yıl süren görüşmelerin ardından bin 109 karatlık elmas için Graff’ın ödediği fiyatsa 53 milyon Dolar oldu.

Interbrand’ın son yaptığı marka değerlendirmesinin sonuçlarına göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]184 milyar Dolar’ın üzerindeki değeriyle Apple dünyanın en değerli markası.[/inlinetweet] Apple’ın ardından ikinci sırada 141,7 milyar Dolar’la Google, hemen ardından da 80 milyar Dolar değeriyle Microsoft geliyor. Listede genellikle teknoloji şirketleri görülse de bunun istisnaları da var. 70 milyar Dolarlık değeriyle Coca-Cola şu an dünyanın en değerli dördüncü şirketi.

Irak’ta, Büyük İskender döneminde kurulduğu tahmin edilen [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir antik şehir 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıkarıldı.[/inlinetweet] Süleymaniye bölgesinde yer alan antik şehir Qalatga Darband olarak biliniyor. Araştırmacılar henüz tam bir tarih veremese de, yerleşimin Büyük İskender’in Pers Kralı III. Darius ile savaşa girdiği dönemlerde kurulduğu düşünülüyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Bir adamın akciğerinden 40 yıl önce yuttuğu bir Playmobil figürü çıkarıldı.[/inlinetweet] Olayın başlangıcında kanser olabileceğinden şüphe edilen kişi solunum kliniğine yönlendirildi. Yakın zamanda zatürre geçiren ve uzun yıllardır sigara kullanan hastanın akciğerinde bir tümör olduğu zannedildiyse de ciğerdeki cismin yedinci doğum günü partisinde alınan Playmobil figürü olduğu anlaşıldı.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Playboy dergisinin kurucusu Hugh Hefner 91 yaşında hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Dergi tarafından evinde doğal sebeplerle öldüğü açıklanan Hefner, Los Angeles’taki Westwood Village Mezarlığı‘nda Marilyn Monroe‘nun yanına gömülecek.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği