53 milyon Dolarlık elmas

İngiliz mücevherat şirketi Graff Diamonds dünyanın ikinci en büyük elması Lesedi La Rona'yı satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz mücevherat şirketi [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Graff Diamonds dünyanın ikinci en büyük elması Lesedi La Rona’yı satın aldı.[/inlinetweet] Kanadalı Lucara Diamond‘ın geçen yıl 70 milyon Dolar açılış fiyatıyla açık artırmaya koyduğu elmas, uzmanlara göre ‘analiz için çok büyük’ olduğu için alıcı bulamamıştı. Bir yıl süren görüşmelerin ardından, açık artırma esnasında sunulan en yüksek fiyat 61 milyon Dolar olsa da bin 109 karatlık elmas için Graff’ın ödediği fiyat 53 milyon Dolar oldu.

İki yıl önce Afrika kıtasının güneyinde bulunan Botsvana Cumhuriyeti’ndeki Karowe madeninden çıkarılan elmasın adı Tsvana dilinde ‘ışığımız’ anlamına geliyor. Söz konusu elmas 1905 yılında Güney Afrika’dan çıkarılan 3 bin 107 karatlık Cullinan Elması‘ndan sonraki en büyük elmas.

Graff bu yılın başında Lesedi La Rona’nın bir parçasını satın aldı, fakat bu parça işlem sırasında parçalandı. Dolayısıyla Graff bunu ‘dokunaklı bir birleşme’ olarak tanımlıyor ve –şimdiye kadarki en büyük elmas satışı Nisan ayında gerçekleşmiş olsa da- Lesedi La Rona’nın dünyanın en değerli ham elması olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Fortune

İngiliz mücevherat şirketi Graff Diamonds dünyanın ikinci en büyük elması Lesedi La Rona'yı satın aldı. Kanadalı Lucara Diamond'ın geçen yıl 70 milyon Dolar açılış fiyatıyla açık artırmaya koyduğu elmas, uzmanlara göre 'analiz için çok büyük' olduğu için alıcı bulamamıştı. Bir yıl süren görüşmelerin ardından, açık artırma esnasında sunulan en yüksek fiyat 61 milyon Dolar olsa da bin 109 karatlık elmas için Graff'ın ödediği fiyat 53 milyon Dolar oldu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği