Botswana tarihinin en büyük mavi elmasını çıkarttı

Doğada çok nadir bulunan ve 'havalı masmavi elmas' olarak anılan bir elmas türü Botswana'da çıkarıldı. Elmas kesimin ardından 20 karat ağırlığa sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Botswana’da, doğada çok nadir bulunan 20 karat ağırlığında “Fancy Deep Blue” (Havalı Masmavi) elması bulundu. Bu elmas ülkede çıkarılan en büyük mavi elmas oldu. Eşsiz değerli taşın berraklığı ve saflığı, daha önce bulunan Hope Elması’ndan da daha iyi.

Devlete ait Okavango Elmas Şirketi’nin yayımladığı basın açıklamasına göre bu taşın mavi rengi moleküllerinde yer alan bor mineralinden geliyor. Bu mineral 1 ila 3 milyar yıl önce, elmasları oluşturan şiddetli volkanik aktiviteler sırasında okyanuslardaki kayalarda bulunuyordu.

Oval şekilli elmas Botswana’nın Orapa madeninde 41,11 karatlık bir taş olarak bulundu. Daha sonra kesilip parlatıldığında ağırlığı 20,46 karata düştü.

Hope Elması’ndan daha berrak

Elmas Amerikan Gemoloji Enstitüsü (GIA) tarafından VVS2 berraklığa sahip Oval Parlak Kesim olarak derecelendirildi. İlk olarak Hindistan’da çıkarılan ama şu anda ABD’deki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen Hope Elması ise VS1 ile daha düşük bir berraklığa sahip ancak 45,5 karat ağırlığıyla Okavango elmasının iki katından daha büyük.

Okavango Elmas Şirketi İdare Müdürü Marcus ter Haar “Elması ilk gördüğümüz andan itibaren çok özel bir şey bulduğumuzun farkındaydık. Bu 20 karatlık parlatılmış elması gören herkes, daha önce diğer mavi taşlarda göremedikleri eşsiz rengine hayran kaldı. Bu renge ve özelliklere sahip bir taşın Botswana’da çıkarılması çok nadir bir durum. Hayatta bir kez karşılaşabileceğiniz bir olay.” dedi.

Kaynak: CBS

Botswana'da, doğada çok nadir bulunan 20 karat ağırlığında "Fancy Deep Blue" (Havalı Masmavi) elması bulundu. Bu elmas ülkede çıkarılan en büyük mavi elmas oldu. Eşsiz değerli taşın berraklığı ve saflığı, daha önce bulunan Hope Elması'ndan da daha iyi. Devlete ait Okavango Elmas Şirketi'nin yayımladığı basın açıklamasına göre bu taşın mavi rengi moleküllerinde yer alan bor mineralinden geliyor. Oval kesilen elmasın parlaklığı GIA tarafından VVS2 olarak sınıflandırıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği