Güney Afrika’da 910 karatlık elmas bulundu

Güney Afrika'da yer alan Lesotho adlı ülkedeki bir madenden 910 karatlık bir elmas çıkarıldı. Elmasın ne şekilde ve ne kadara satılacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu zamana dek bulunan en büyük elmaslardan biri Güney Afrika’daki Lesotho adlı ülkede çıkarıldı. Gem Diamonds Ltd. şirketi yaklaşık iki golf topu büyüklüğündeki 910 karatlık elması Letseng madeninden çıkardı. Elmas dünyadaki en büyük beşinci elmas olma özelliğini taşıyor.

Letseng madeninden çıkarılan elmasların boyutu ve niteliği son derece meşhur. Oradan çıkan elmaslar dünyanın en yüksek ortalama satış fiyatına sahip oluyor. Mesela 2015 yılında 357 karatlık bir taş 19,3 milyon Dolar’a satılmıştı. 2006 yılında ise Lesotho Promise olarak adlandırılan 603 karatlık  elmas bulunmuştu.

Henüz paha biçilmedi

Gem Diamonds Ltd. şirketinin Genel Başkanı Clifford Elphic yaptığı bir açıklamada “Bu müstesna elmas bu zamana kadar bulunan en büyük elmaslardan biri ve Letseng madeninin kalitesinin üstünlüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor.” dedi. Şirket çıkarılan elması nasıl ve ne kadara satacağını henüz açıklamadı. Elmasın değeri, boyutu ve elmastan kesilebilecek taşların kalitesine göre belirlenecek. Lucara Diamond Corp. adlı şirket bin 109 karatlık bir elması geçtiğimiz yıl 53 milyon Dolar’a satmıştı fakat şirketin rekoru 2015 yılında bulunan, 63 milyon Dolar’a sattığı 813 karatlık daha küçük bir elmasa aitti.

Liberum analisti Ben Davis, “Elmasların fiyatlandırılmasında çok fazla değişken olabiliyor. Fakat bu elmas için başlangıçta bizim düşündüğümüz meblağ 40 milyon Dolar oldu.” dedi. Gem’in büyük keşfi geçen hafta 117 ve 110 karatlık birer elmas bulmasının hemen ardından yaşandı. Bu zamana kadar bulunan en büyük elmas Güney Afrika’nın başkenti Pretoria yakınlarında bulunan, şu anda İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait olan 3 bin 106 karatlık Cullinan elmasıydı. Dünyanın en büyük ikinci elması ise bin 109 karatlık Lesedi La Rona.

EK BİLGİ: Elmaslardan bu kadar çok bahsetmişken ‘karat’ kelimesinin kökenine de değinelim. ‘Karat’, keçiboynuzunun Arapça karşılığı olan ‘karrat’ kelimesinden geliyor. Keçiboynuzu tohumu son derece sabit ağırlıklara sahip olması nedeniyle eski zamanlarda ölçme işlemi için kullanılırmış.

Kaynak: Bloomberg

Gem Diamonds Ltd. şirketi, Güney Afrika'daki Lesotho'da yer alan bir madenden yaklaşık iki golf topu büyüklüğünde, 910 karatlık bir elmas çıkardı. Elmas bu zamana kadar bulunan en büyük beşinci elmas olma özelliği taşıyor. Elmasın ne şekilde ve ne kadara satılacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı fakat Liberum analisti Ben Davis, elmasın satış fiyatının 40 milyon Dolar'ı bulabileceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği