Dubai’de elektrikli araçlara park ve yol ücreti yok

Dubai, karbon salınımını azaltmak için, elektrikli araç kullanan sürücülere otoyolları ve park alanlarını ücretsiz kullanma hakkı tanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

14 şeritli otoyolları ve otomobile bağımlı sakinleriyle bilinen petrol zengini Dubai, karbon salınımını azaltmak için, elektrikli araç kullanan sürücülere otoyolları ve park alanlarını ücretsiz kullanma hakkı tanıyor.

Dubai Elektrik ve Su İdaresi (DEWA), şehirde 2020’ye kadar 32 bin adet, 2030’a kadar ise 42 bin adet elektrikli araç bulunmasını amaçlıyor. DEWA Yönetim Kurulu Başkanı Said Al Tayer, 2015 yılında şehirde 150 noktaya elektrikli araç şarj istasyonu yerleştirdiklerini, önümüzdeki yılın sonuna kadar da 100 tane daha istasyon kurmayı amaçladıklarını belirtti.

Al Tayer, “Elektrikli araç sürücülerine teşvik olarak, DEWA’nın Yeşil Şarj istasyonlarını 2019’un sonuna kadar ücretsiz kullanma imkanı sunuyoruz.” şeklinde konuştu. Karayolu ve Ulaşım İdaresi ile birlikte sunulan yeni imkan sayesinde elektrikli araç sahipleri artık otoparkları ücretsiz kullanabilecek ve otoyollardan geçiş ücreti ödemeyecek.

Petrol zenginleri yenilenebilir enerjiye yöneliyor

Orta Doğu’nun ham petrol üreten ülkeleri artık ülkedeki petrol kullanımını azaltmak ve üretilen petrolü daha çok ihracatta kullanmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük ikinci şeyhliği olan ve dünyanın ham petrol rezervinin yüzde 6’sını elinde bulunduran Dubai, 1,2 milyar Dirhem’lik (1,15 milyar Lira) güneş enerjisi santrali inşa etmeye başladı. Komşu Suudi Arabistan da ilk şebeke ölçeğinde rüzgar enerjisi projesini başlattı. Elektrikli araç üreticisi Tesla da Temmuz ayında Dubai’de ilk mağazasını açmıştı.

Kaynak: Bloomberg

14 şeritli otoyolları ve otomobile bağımlı sakinleriyle bilinen petrol zengini Dubai, karbon salınımını azaltmak için, elektrikli araç kullanan sürücülere otoyolları ve park alanlarını ücretsiz kullanma hakkı tanıyor. Şehirde elektrikli araçlar halihazırda ücretsiz şarj istasyonlarından 2019 sonuna kadar ücretsiz yararlanabiliyordu. Artık otoyollar ve otoparklar da elektrikli araçlara ücretsiz oldu. Dubai ürettiği ham petrolü kullanmak yerine ihraç etmek istiyor. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapıyor.Yorumunuz: