Uber uçan taksi denemelerine 2020’de başlayacak

Uber'in amacı hava araçlarını üretmek yerine, şimdiki araç paylaşım ürünlerinde olduğu gibi, bu araçların kullanılacağı platformu yaratmak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son zamanlarda neden bu kadar fazla uçan araba ya da dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli araç (eVTOL) haberi duyduğunuzu merak ediyorsanız bunun sebebi Uber’in bu hafta Dallas’ta gerçekleştirdiği Elevate Zirvesi. Lilium’un ilk uçuşu, Kitty Hawk’ın gizeminin kaldırılması gibi gelişmeler bu etkinliğe bir hazırlık niteliğindeydi.

Uber etkinlikte, gelecekte kullanmayı planladığı uçan taksi hizmetine dair planlarını açıkladı. Ayrıca yukarıda bahsi geçen şirketler de dahil olmak üzere pek çok şirket etkinlikte planlarının detaylarını açıkladı. Uber zirveyi şu şekilde tanımlıyor: “Zirve, bilgi dolu üç gün sunuyor. Bu süre içerisinde Elevate misyonu hakkında bir farkındalık yaratmayı, Uber’in ekosistemdeki rolünü detaylandırmayı, topluluk ile iş birliği yapma fırsatlarını belirleyip geliştirmeyi ve ilk şehir içi eVTOL operasyonları için bir yol haritası çizmeyi amaçlıyoruz.”

Uber uçan araçlar için platform kuracak

Tabii ki Uber etkinliği kendi eVTOL girişimleri hakkında da açıklamalar yapmak için kullandı. Uber’in amacı hava araçlarını üretmek yerine, şimdiki araç paylaşım ürünlerinde olduğu gibi, bu araçların kullanılacağı platformu yaratmak.

Uber Dallas, Fort Worth ve Dubai gibi şehirlerde pilot programlar gerçekleştirmek için çalışmalar yürütüyor. Dallas Belediye Başkanı Mike Price ve Fort Worth Belediye Başkanı Betsy Price bu çalışmaların yürütüleceği ilk metropol bölgesi olma projesine desteklerini dile getirdiler. Uber ayrıca Dubai yol ve ulaşım yetkilileri ile de bir ortaklık anlaşması imzaladı. Uber 2020’de Dubai’de düzenlenecek World Expo fuarında ilk tanıtım uçuşunu yapmayı planlıyor.

Anlaşmalar açıklandı

Aurora Flight Sciences, Pipistrel Aircraft, Embraer, Mooney ve Bell Helicopter, Uber ile çalışan hava aracı üreticileri arasında. Elektrikli araç şarj istasyonu üreticisi ChargePoint, Uber Elevate ile özel bir şarj anlaşmasına imza attıklarını açıkladı. Şirket uçan araçla ulaşım ağına katkıda bulunmak istiyor. ChargePoint ayrıca şarj teknolojisini yeni Express Plus platformu üzerine inşa edeceğini belirtti. Bu teknoloji 400 kW’a kadar şarj imkanı sunuyor.

Uber’in yol haritasına göre ilk uçuşlar 2020’de gerçekleşecek gibi duruyor. Diğer şirketler ise eVTOL için daha agresif planlar çiziyor. Ancak çoğu şirket şimdilik, ulaşım projelerinden ziyade sadece pilot programlar geliştiriyor.

Kaynak: Electrek

Son zamanlarda neden bu kadar fazla uçan araba ya da dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli araç (eVTOL) haberi duyduğunuzu merak ediyorsanız bunun sebebi Uber'in bu hafta Dallas'ta gerçekleştirdiği Elevate Zirvesi. Lilium'un ilk uçuşu, Kitty Hawk'ın gizeminin kaldırılması gibi gelişmeler bu etkinliğe bir hazırlık niteliğindeydi. Uber etkinlikte, gelecekte kullanmayı planladığı uçan taksi hizmetine dair planlarını açıkladı. Ayrıca yukarıda bahsi geçen şirketler de dahil olmak üzere pek çok şirket etkinlikte planlarının detaylarını açıkladı. Uber'in amacı hava araçlarını üretmek yerine, şimdiki araç paylaşım ürünlerinde olduğu gibi, bu araçların kullanılacağı platformu yaratmak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği