Elon Musk’ın yeni fobisi: uçan arabalar

Elon Musk, son dönemde sık sık gündeme gelen uçan arabalardan düşen parçaların insanları yaralayabileceğini iddia etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk’ın şirketleri ulaşım sektörünün geleceğini belirleyecek elektrikli araçlar, roketler ve tüneller geliştirmiş olsa da ünlü girişimci uçan araba fikrinden pek hoşlanmıyor. Tünel kazma şirketi The Boring Company için gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Musk, uçan arabaların sağladığı faydadan çok problem yaratacağını söyledi. Musk en büyük sorunun gürültü ve gökyüzünden düşen parçalar olacağını ifade etti.

“Gökyüzünde bu uçan şeylerden zilyon tane olacak ve illa ki birisi aracının bakımını yaptırmadığı için jant kapağı aşağıda birinin üstüne düşüp giyotin gibi insanları kesecek.” diyen Musk “Ayrıca kasırga gibi de gürültülü olacak” diye devam etti.

Çözüm hızyuvar

Musk geçmişte de benzer endişeleri dile getirmişti. Ünlü girişimciye göre trafik sorununu çözmenin en iyi yolu, yer altından hızla giden Loop ya da hızyuvar gibi sistemler geliştirmek. Musk etkinlikte Loop’un nasıl çalışacağını da detaylı bir şekilde anlattı.

Musk’ın bazı rakipleri, uçan arabaya benzer hava araçları geliştiriyor. Mayıs başında Uber uçan taksi prototipini tanıtmıştı. Bu araçların Uber Air adlı serviste kullanılması planlanıyor. Uber bu servisi 2020’ye kadar Dallas ve Los Angeles’ta test etmeyi, 2023’te de ticari uçuşlara başlamayı planlıyor.

Einstein uçan araba kullanmış (!)

Bu arada Hollywood arşivlerinin arasından, Albert Einstein’a ait eğlenceli bir video çıktı. Daha önce varlığından haberdar olunmayan videoda Einstein ve eşinin uçan bir arabadaymış gibi gösterilmiş. Otomobil kullanmayı bilmeyen Einstein’ın videoda uçan araba kullanması izleyenlerin gülümsemesine yol açtı.

Kaynak: Science Alert

Elon Musk’ın şirketleri ulaşım sektörünün geleceğini belirleyecek elektrikli araçlar, roketler ve tüneller geliştirmiş olsa da ünlü girişimci uçan araba fikrinden pek hoşlanmıyor. Tünel kazma şirketi The Boring Company için gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Musk, uçan arabaların sağladığı faydadan çok problem yaratacağını söyledi. Musk en büyük sorunun gürültü ve gökyüzünden düşen parçalar olacağını ifade etti.6 yanıt

 1. Mandroid avatarı
  Mandroid

  Aracın hava da arızalanması tehlike yaratır doğru ama jant kapağı değil!!! Jant kapağı uçan bir araba da ne gezer? Bana göre “elektrikli” uçan arabalar’ın gürültüsü değil, hava da birçok uçan araç olmasından dolayı görüntü kirliliğidir.

 2. Enes Eratılmış avatarı

  Konu içeriğine göre başlığı biraz yanıltıcı değil mi?
  Elon Musk’ın yeni fobisi uçan arabalar, Elon Musk’ın bu konuda çalışma yaptığı, hoşlandığı algısını yaratıyor. Ama içerik olaraksa, hoşlanmadığı, olduğunda sorun olacağını belirtmiş.
  Başlık; Elon Musk Uçan Arabalara Sıcak Bakmıyor gibi olabilirmiş.

 3. Atalay Kutlay avatarı
  Atalay Kutlay

  Sanıyorum “hobi” ile “fobi” kavramlarını karıştırmışsınız yorum yaparken.

 4. Ali Aktulga avatarı
  Ali Aktulga

  Özellikle bizde uçan arabaları hiç düşünemiyorum. Yerde rahat durmayanlar aynı tarzlarini havada da devam ettireceği için, goktrn tepemizden pıtrak gibi araba parçası değil,araba dikileceği den eminim🤔🙄🤨

  1. Eray Sarıca avatarı
   Eray Sarıca

   Uçan araba veya uçan araçlar otonom araç kategorisinde yer alacak yani insanlar tarafından kumanda edilmeyecek

 5. Ali Aktulga avatarı
  Ali Aktulga

  Yorumunuzda endişeyi anliyorum ama galiba küçük bir hata olmuş; fobi ile hobi karışmış 😄

Yorumunuz: