Hızyuvar test tünelinin açılış tarihi belli oldu

Elon Musk, Boring Co. şirketinin hızyuvar test tünelinin iki aydan kısa bir süre içinde faaliyete geçeceğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk toplu taşımanın geleceğine dair planlarında yeni bir adım attı ve Boring Co. şirketinin hızyuvar test tünelinin iki aydan kısa bir süre içinde faaliyete geçeceğini açıkladı. Twitter üzerinden açıklama yapan Musk “İlk tünel neredeyse tamam. 10 Aralık’ta açılıyor.” ifadelerini kullandı.

Hedeflenen hızın çok altında

Test tüneli, Musk’ın roket şirketi SpaceX’in Kaliforniya’da bulunan arazisine inşa edildi. Milyarder girişimcinin hiper-hızlı yer altı ulaşım sistemi hayalini elle tutulur bir hale getiren tünelin açılması proje için iyi bir haber ancak hala yanıtlanmamış sorular bulunuyor. Musk hızyuvarın saatte 1220 km gibi olağanüstü bir hızda hareket edeceğini söylüyor. Ancak bu hıza nasıl ulaşılacağı henüz netlik kazanmış değil.

Test tünelinde en yüksek hız saatte 250 km olacak. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yayımlanan bir test videosunda elektrikli bir kızağın saatte 200 km hıza çıktığı görülmüştü.

Ücretsiz test sürüşleri

Tünelin açılışı için 10 Aralık’ta bir etkinlik düzenlenecek. Ertesi gün ise yolcular deneme sürüşlerine ücretsiz olarak binebilecek. Boring Co. Ağustos’ta yaptığı açıklamada L.A. County bölgesindeki okullardan öğrencilerin tünelin inşaatını ziyaret etmesi için turlar düzenlediklerini belirtmişti.

Şirket ayrıca Los Angeles’ta beysbol seyircilerini direkt olarak Dodger Stadyumu’na ulaştırmayı planlayan Dugout Loop ya da O’Hare Havalimanından Şikago şehir merkezine düzenlenecek ekspres servis gibi projeler üzerinde de çalışıyor.

Kaynak: Bloomberg

Elon Musk toplu taşımanın geleceğine dair planlarında yeni bir adım attı ve Boring Co. şirketinin hızyuvar test tünelinin iki aydan kısa bir süre içinde faaliyete geçeceğini açıkladı. Twitter üzerinden açıklama yapan Musk "İlk tünel neredeyse tamam. 10 Aralık'ta açılıyor." ifadelerini kullandı.

2 Yorum

  • Yolcu uçakları ortalama 900 k/ms hızla gittiğini düşünecek olursak 1220 k/ms gerçekten çok çok hızlı ama o hızlara çıkabilir mi bilemiyorum gerçi kusuratli rakam da vermiş (1220). Ben ikna oldum.

  • Yalan değil 20 sene önce ortaokulda sınıf içerisinde “gelecekte şehirler” yada “şehirlerde ulaşım” konulu bir kompozisyon yarışmasında Hyperloop projesinin birebir benzerini yazmış, edebiyat hocamdan “olmaz, bu çok saçma” yorumunu alarak elenmiştim. Şikayetçiyim memur bey!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği