Elon Musk, Hyperloop’a SpaceX roketlerini dahil etmek istiyor

Elon Musk, Hyperloop ve SpaceX programlarını birleştirerek Dünya'nın bir ucundan diğer ucuna yarım saatten az sürede gitmeyi sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elon Musk, Boring Company‘nin Hyperloop teknolojisiyle SpaceX’in roket programını birleştirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıl Musk, Big Falcon Roketi‘ni tanıtırken bu roketin ve uzay programlarının dünyada da ulaşım amacıyla kullanılabileceğinden bahsetmişti. Görünen o ki, bu fikir gündeme alınmış. SpaceX COO’su Gwynne Shotwell yaptığı TED konuşmasında lafı hiç dolandırmadı: “Bu kesinlikle gerçekleşecek.”

Roketle ulaşımda araç önce uzaya çıkıyor ve Dünya’nın dönme hızını avantaja çevirerek saatte 27 bin kilometre hıza ulaşıyor. Sonrasında tekrar iniş yapıyor. Uzayda saatte 27 bin kilometreye varan hız, roketin Dünya’daki herhangi bir noktaya yarım saatten az bir sürede varmasını sağlıyor.

Böyle bir durumda evden kalkış noktasına gitmek, Dünya’nın diğer ucuna gitmekten daha uzun sürecektir. Elon Musk’ın Hyperloop projesini SpaceX ile birleştirmesinin nedeni tam da bu. Hyperloop sayesinde kalkış noktasına gitme süresi önemli ölçüde düşürülebilir. Elon Musk “Hyperloop sizi şehir merkezinden alıp yer veya deniz altından uzay üssüne 10 ile 15 dakika içinde götürecek” diyor.

Boring Company, Los Angeles’ta ilk tünelinin inşaatını tamamladı ve şu an planlanan tünel ağının bir sonraki aşaması için onay almayı bekliyor. Önümüzdeki günlerde Boring Company’nin Los Angeles’taki planlanan Hyperloop ağı haritasına uzay üssü eklenirse şaşırmamak lazım.

Kaynak: Electrek

Elon Musk, Boring Company için planlarını açıkladı. CEO, şirketin Hyperloop teknolojisi ile SpaceX'in roket programını birleştirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıl Musk, Big Falcon Roketini tanıtırken bu roketin ve uzay programlarının Dünya'da bir noktadan başka noktaya ulaşım amacıyla kullanılabileceğinden bahsetmişti. Görünen o ki, bu fikir planlar dahiline alınmış. Böyle bir durumda evinizden uzay üssüne gitmek Dünya'nın diğer ucuna gitmekten daha uzun süreceği için, Elon Musk uzay üssüne ulaşım için ise Hyperloop ağını kullanmayı planlıyor.

1 Yorum

  • bu adam bizlere dunyayi degistiren insanlarin eskide kalmadigi gosterdi. hala icat edilecek seyler oldugunu. su proje benim gozumde tekerlegin icadi gibi biseydir. eger Nasa kuruldugundan beri Elon Musk gibi beyinlerle yonetilseydi su anda dunyada degilde baska gezegenlerde cayimizi iciyor olabilirdik.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği