SpaceX yeniden tarih yazmaya hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Falcon Heavy test uçuşuyla tarih yazan SpaceX'in bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı önemli projeler var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SpaceX Salı günü gerçekleştirilen Falcon Heavy fırlatmasıyla tarih yazdı. Üstelik bunun sebebi sadece Satürn V’ten sonraki en yüksek kapasiteli roket platformu olması değil ilk ikili otonom itici inişini başarmasıydı. Bu gelişmeyle birlikte, eğer Elon Musk’ın yoğun takviminde bir gecikme yaşanmazsa, SpaceX için efsanevi olabilecek bir yıl başlamış oldu.

SpaceX’in 2018’de başarmayı planladığı önemli projeler var. Projelerden ilki Haziran ayında gerçekleşeceği düşünülen bir sonraki Falcon Heavy fırlatması. Bu fırlatma, en ağır ticari roket yükünü taşımak gibi birtakım rekorlara ev sahipliği yapacak gibi görünüyor. Eğer işler planlandığı gibi giderse üçlü otonom itici inişi bile gerçekleştirilebilir.

Bu yıl için planlanan diğer büyük proje ise yeni Dragon kapsülünün mürettebatlı uçuşunu gerçekleştirmek. Musk basın toplantısında “Falcon 9 ve Falcon Heavy Block 5’ın ardından Dragon için çalışmalara yoğunlaşacağız. Bu yılın sonuna kadar mürettebatlı ekibi yörüngeye göndermeyi planlıyoruz. Bunun için gereken donanım hazır olacak diye düşünüyorum.” dedi.

SpaceX uzun zamandır büyük bir hata yapmadı

Ticari mürettebatlı görevler şu anda ticari uzay sektörünün en büyük ilgi alanı. Ancak zaman zaman hala patlayabilen roketlerle insanları uzaya göndermek mantıklı bir iş değil. Böyle bir şey için fırlatma platformunun hataya sebep olmayacak kadar sağlam olması gerek. Bu anlamda SpaceX’in sicili bir yıldan fazla süredir temiz durumda. Yaşanan son büyük çaplı başarısızlık 2016 yılındaydı. 1 Eylül 2016’da bir Falcon 9 roketi fırlatma hazırlığı sırasında patlamıştı. Ancak içinde insanların bulunduğu bir roket için başarısızlık söz konusu olamaz. Yine de Musk yıl sonuna kadar mürettebatlı Dragon kapsülünü yörüngeye gönderebilecekleri konusunda kendine güveniyor.

Elon Musk Falcon Heavy fırlatmasının ardından yapılan toplantıda SpaceX’in Big Fucking Rocket (BFR) projesine (SpaceX’in şu anda kullandığı bütün roketlerin yerini alacak kadar güçlü ve büyük roketler) dair de birkaç detay verdi ve “Önümüzdeki yıl BFR’la kısa uçuşlar gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Uçuşların karmaşıklık derecesini zamanla artıracağız. Isı kalkanını test etmek istiyoruz.” dedi. SpaceX’in uydudan internet projesi Starlink’in ne zaman hayata geçirileceği konusundaysa bir bilgi verilmedi.

Kaynak: Tech Crunch

SpaceX geçtiğimiz günlerde önemli bir başarıya imza atarak başarılı Falcon Heavy test uçuşunu gerçekleştirdi. Bu yıl için iyi bir başlangıç yapan SpaceX'in 2018 için büyük hedefleri var. Haziran ayında bir Falcon Heavy fırlatması daha yapılması planlanıyor. Bu fırlatma en ağır ticari roket yükünü taşımak gibi birtakım rekorlara ev sahipliği yapacak gibi görünüyor. Bu yıl için planlanan diğer büyük proje ise yeni Dragon kapsülünün mürettebatlı uçuşunu gerçekleştirmek. SpaceX yıl sonuna kadar mürettebatlı ekibi yörüngeye göndermeyi planlıyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği